Zahraničí

Koronavirus přežije na kůži i několik hodin. Vědci doporučili účinnou zbraň

Koronavirus přežije na kůži i několik hodin. Vědci doporučili účinnou zbraň
Zdroj: Getty Images

Nedávná studie japonských vědců prokázala, že koronavirus je extrémně odolný a vysoce nakažlivý. Zároveň se ukázalo, že viry nemusíme pouze vdechnout, ale mohou se přenášet také na kůži. Právě proto je klíčová zejména pravidelná hygiena.

Vědci z japonské univerzity v Kjótu se zaměřili na testování odolnosti viru SARS-CoV-2 a chřipky. Následně se prokázalo, že koronavirus za ideálních podmínek vydrží na lidské kůži více než devět hodin. Oproti tomu chřipkový virus typu A vydrží na pokožce méně než dvě hodiny.


"Náš objev dokazuje, že u SARS-COV-2 skutečně hrozí vyšší riziko kontaktního přenosu, než je tomu u chřipky, a to nejen kvůli delšímu přežití viru, ale i jeho větší stabilitě na pokožce,“ upozornili autoři ve studii publikované v časopise Clinical Infectious Diseases.

Související obsah


Studie navíc prokázala, že v případě smíchání koronaviru s hlenem v horních cestách dýchacích, což mělo představovat uvolňování viru při kašli a kýchání, přežil virus dokonce 11 hodin.


Oba viry se však podle výzkumu podaří zničit během 15 sekund použitím dezifekce s 80 % ethanolem. Za velmi účinnou zbraň tedy můžeme považovat pravidelné mytí rukou a jejich dezinfikovaní.


Podle odborníků právě vytrvalé udržení koronaviru na lidské kůži zvyšuje riziko přenosu infekce kontaktem a zesiluje tak celou pandemii. Z tohoto důvodu proto lékaři a experti po celém světě nabádají, že hygiena rukou je v této době nesmírně důležitá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz