Domácí

Školy se opět zavřely. Jak zažádat o ošetřovné? MANUÁL PRO RODIČE

Školy se opět zavřely. Jak zažádat o ošetřovné? MANUÁL PRO RODIČE
Zdroj: Getty Images

Od středy začala platit nová opatření, jejichž součástí je i uzavření všech škol s výjimkou mateřských. Pro mnohé rodiče to znamená, že nemůžou jít do práce a musí zůstat s dětmi doma, jako tomu bylo i na jaře. Podívejte se, jak to teď vypadá s ošetřovným a jak o něj zažádat.

Aktuálně platí standardní podmínky nároku na ošetřovné, které se však pravděpodobně v nejbližších dnech změní. Minulý týden vláda schválila návrh na krizové ošetřovné, které nicméně zatím míří do Poslanecké sněmovny.

Než projde schvalovacím procesem, stále prozatím platí, že o ošetřovné může zažádat rodič dítěte ve věku do 10 let na dobu devíti dnů (v případě samoživitele 16 dnů), přičemž výše ošetřovného činí 60 % mzdy, respektive denního vyměřovacího základu.

Nárok se uplatňuje na tiskopise Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy). Standardní podmínky stanovují povinnost mít na formuláři potvrzení od školy o jejím uzavření, ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) však v novém návrhu počítá s tím, že bude stačit pouze čestné prohlášení rodiče.

Související obsah

 

Chystají se také nové tiskopisy, které v nejbližší době naleznete na stránkách MPSV či České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatím proto nestahujte žádné tiskopisy a nechoďte s nimi do školy, na úřady ani k zaměstnavateli. O vývoji vás redakce TN.cz bude včas informovat.

MPSV zdůrazňuje, že žádost se podává až na začátku nového měsíce. Znamená to, že o ošetřovné za říjen budou rodiče žádat až na začátku listopadu. Až tehdy zaměstnanec předá svému zaměstnavateli vyplněný formulář. Do té doby ho jen informuje (telefonicky, e-mailem...), že musí zůstat doma s dítětem kvůli uzavřené škole. Zaměstnavatel pak na začátku měsíce (listopadu) formulář spolu s podklady pro výplatu ošetřovného předá okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), která dávku vyplácí.

Související obsah

Pokud jsou podmínky splněny a všechny náležitosti v pořádku, OSSZ už žadateli žádné rozhodnutí neposílá. Pokud podmínky nejsou splněny, OSSZ pošle žadateli rozhodnutí, kde jsou uvedené důvody pro zamítnutí. Pokud například chybí některé podklady, je nutné je pak úřadu dodat ve správné podobě pro získání dávky.

"Stejně jako v jarních měsících se bude ošetřovné zpracovávat a vyplácet za uplynulý předchozí kalendářní měsíc," zdůrazňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Související obsah

Jak už bylo zmíněno, aktuálně probíhá debata o krizovém ošetřovném. MPSV počítá s tím, že bude návrh bude v nejbližších dnech přijat a podmínky pro nárok na ošetřovné a podávání žádosti se změní. "Na krizovém ošetřovném panuje všeobecná shoda," sdělil TN.cz mluvčí MPSV Vladimír Dostálek. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) si je přijetím návrhu jistá.

Vzhledem k tomu, že žádost se podává až zpětně na začátku nového měsíce, rodiče už pravděpodobně čekají nová pravidla. Vládní návrh počítá s prodloužením ošetřovného po dobu trvání mimořádných opatření, tedy po dobu uzavření školy či povinné karantény. Nárok bude mít rodič dítěte mladšího 10 let či staršího dítěte, které je závislé na jeho péči. Platí to i pro dítě, které je v karanténě, bez ohledu na jeho věk.

Výše ošetřovného nicméně zůstane nezměněná, vláda stále počítá s 60 % denního vyměřovacího základu. Žádat o ošetřovné budou moci kromě zaměstnanců i lidé pracující na dohodu, pokud je za ně odváděno sociální pojištění. Nově také nebude potřeba potvrzení školy o jejím uzavření, bude stačit čestné prohlášení rodiče.

V pátek 16. října vláda řešila i ošetřovné pro OSVČ. Ministr průmyslu a obchodu (za ANO) se nechal slyšet, že zvažuje částku 400 korun za den. A v tomto znění návrh nakonec také prošel.

V pondělí vláda rozhodla u uzavření všech škol kromě mateřských. Doma tak zůstávají i děti prvního a druhého stupně základních škol. Výjimkou mají děti zdravotníků a dalších zaměstnanců kritické infrastruktury. Vláda totiž posvětila zřízení krizových škol, kde je o tyto děti postaráno.

Na on-line výuku jsou školy připraveny, přednost ale dávají standardní výuce. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz