Domácí

Díky videopřenosu viděli záchranáři oživování muže, jehož zradilo srdce

Díky videopřenosu viděli záchranáři oživování muže, jehož zradilo srdce
Zdroj: ZZS Královéhradeckého kraje

Instruovat po telefonu svědky, kteří na ulici objeví bezvládného člověka a snaží se ho oživit, je pro operátory záchranky denním chlebem. Na Rychnovsku se teď ovšem díky novince odehrála unikátní resuscitace, kterou kromě hlasu v telefonu doprovázel také přímý přenos obrazu z místa, kde se o život bojovalo.

"Zdravotničtí operátoři se musí spolehnout na to, že jim volající předal pravdivé a úplné informace a že resuscitaci nemocného podle jejich rad opravdu provádí, pokud možno co nejlépe. A právě v případě složitých situací může významně pomoci aplikace Záchranka. Ta totiž začátkem září jako první v Evropě zavedla nově videopřenosy z místa události," popsal mluvčí královéhradeckých záchranářů Ivo Novák.

Díky tomu se operátoři na oživování pacienta podívají dřív, než k němu fyzicky dorazí sanitka nebo vrtulník a svědkům můžou radit, jestli oživují správně.

"Právě takovýto postup pomohl v minulých dnech k úspěšné resuscitaci 53letého muže, kterého na Rychnovsku postihla srdeční zástava. Při této události totiž operátoři využili možnost videopřenosu prostřednictvím svědka, který měl ve svém telefonu aplikaci Záchranka nainstalovanou. Mohli si tak udělat dokonalý přehled o situaci a korigovat provádění neodkladné resuscitace," pochvaluje si Novák.

Související obsah

K muži, jemuž netlouklo srdce, vyjely profesionální záchranáři z Rychnova nad Kněžnou a vzlétl vrtulník. Lékaři mohli na svých telefonech díky videopřenosu laickou resuscitaci sledovat ještě předtím, než dorazili na místo.

"Muže ihned po příjezdu přebrali do své péče a zahájili rozšířenou neodkladnou resuscitaci. Během ní jej mimo jiné napojili na přístrojové dýchání a využili pět defibrilačních výbojů. Po 15 minutách se zasahujícím posádkám podařilo obnovit spontánní srdeční aktivitu nemocného, takže mohl být po provedení všech nezbytných úkonů převezen do královéhradecké fakultní nemocnice," uvedl Novák.

Doplnil, že záchranáři mohou videopřenosy od svědků v budoucnu využít například i u dopravních nehod. Záběry jim mohou také napovědět, kolik je třeba ze základen vyslat posádek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz