Domácí

Unikátní nápad! Pracovníci galerie na Orlickoústecku vytvořili živý orloj

Součástí Televizních novin je nově rubrika, která bude přinášet pozitivní zprávy v souvislosti s bojem s pandemií. Například to, jak vynalézaví pracovníci galerie ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku vyřešili aktuální situaci. Kvůli protiepidemickým opatřením museli zrušit výstavu, tak obrazy začali ukazovat z oken.

V Praze se každou celou hodinu točí v oknech apoštolové a na východě Čech po jejich vzoru obrazy regionálních mistrů. V rukách je mají pracovníci galerie, knihovníci a taky jedna uklízečka.

"My jsme si moc přáli, aby ty obrazy nezůstaly za zdmi vysokomýtské galerie," svěřila se TV Nova ředitelka Vysokomýtské kulturní Dagmar Sabolčiková. Originály jsou tak malé, že by z náměstí nebyly vidět. Galeristé je tedy naskenovali a zvětšili.

Související obsah

Koronavirus zhatil dlouho plánovanou vernisáž. "Kolegyně prohlásila 'no, ty obrazy můžeme ukazovat z oken', tak jsme se toho chytli," popsala vznik originálního nápadu kurátorka galerie Iveta Danko.

Stačí pohled do zákulisí a je zřejmé, že tříminutové vystoupení je pořádná makačka. Všechno je synchronní a v neustálém pohybu, vysokomýtští apoštolové se od okna k oknu přesouvají sprintem.

Související obsah

S uměleckými díly v rukou jich prý pobíhá sedm. Na vystoupení trénovali pracovníci galerie ráno zhruba deset minut. Živé figury mění pozice na tlesknutí a podkresem je originální zvuk pražského orloje.

Podle tohoto orloje si místní lidé ale řídit hodinky nebudou. Okna se sice otevírala v celou a na vteřinu přesně, ale bylo to jen v pátek a pouze sedmkrát.

kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman zůstává v nemocnici, vyšetření nedopadlo, jak se očekávalo

Prezident Miloš Zeman i nadále zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke uvedla, že by hlava státu měla zařízení opustit nejdříve ve středu. Podle dvou zdrojů z Hradu měl být Zeman původně propuštěn už v úterý, nicméně vyšetření nedopadla, jak se očekávalo, informuje Deník N.

Píše se na Deník.cz