Naše Česko

Ekonomika je před stavem klinické smrti, řekl ekonom Tomáš Prouza

Na dva tisíce firem v Česku je ve finančních potížích. Vláda sice schválila balíček kompenzací, podle podnikatelských svazů to ale nestačí. Jaká pomoc by měla od vlády ještě přijít? I na to se Bára Divišová ptala ve čtvrtek v pořadu Nastartujme Česko prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a zároveň viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzy.

"Česká ekonomika je těsně před stavem klinické smrti. Lidé přestávají nakupovat a utrácet. Dopady na ekonomiku jsou masivní," řekl Tomáš Prouza. "Firmy mají obrovské náklady a nevydělají si ani korunu. Motivace pokračovat dál rychle mizí," okomentoval současnou situaci ekonom.

Podle něj vláda výrazně podcenila situaci. "Zásadní chyba byla, že vláda nezavedla roušky ve vnitřních prostorech už v půlce srpna," komentoval Prouza. Podle něj to vláda ale nyní dohání velmi rychle. "V čem se vláda ale nezlepšila, je rozhodně komunikace," dodal.

 

Související obsah

Podle prezidenta Miloše Zemana by neschopní podnikatelé měli zkrachovat. Prouza zareagoval: "První, kdo by měl zavřit, je Kancelář prezidenta republiky. Ta si řekla o speciální navýšení rozpočtu, protože má nižší příjem z turistů na Pražském hradě." 

Utažení ekonomiky se dotkne zhruba 200 tisíců zaměstnanců a dalších tisíců živnostníků. Mezi přepravce vláda rozdělí miliardu. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí mzdy s odvody až do výše 50 tisíc korun.

Související obsah

"Je fajn, že dostanou peníze zaměstnanci restaurací, ale co třeba zaměstnanci dodavatelů, kteří nemohli dodávat do restaurací," řekl Prouza a poukázal na to, že se musí ještě pokrýt celý dopad zavření restaurací, škol a dalších firem.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

"Letos není problém, kde vzít peníze. Problém bude až příští rok," předpověděl Tomáš Prouza. Podle něj některá opatření do konce roku rozhodně nestačí. "Když restauratérům odložíte daně do ledna, tak to stále nebudou mít z čeho zaplatit a zkrachují," dodal. A odhaduje do půl roku zhruba 10% nezaměstnanost v Česku.

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz