Zahraničí

Čínští vojáci trénovali útok na ostrov. Šlo prý o varování pro Tchaj-wan

Čínští vojáci trénovali útok na ostrov. Šlo prý o varování pro Tchaj-wan
Zdroj: Profimedia

Během návštěvy vojenské základy v provincii Kuang-tung vyzval čínský prezident Si Ťin-pching, aby se vojáci připravili na válku. Tamní televize jen krátce předtím odvysílala záběry ze cvičné invaze na ostrov. Podle zahraničních médií má jít o varování pro Tchaj-wan, který Čína stále považuje za svou provincii.

Prezident Si Ťin-pching vyzval čínskou elitní námořní pěchotu, aby udržovala stav nejvyšší pohotovosti a chystala se na válku. Tamní vojenští analytici tvrdí, že prezidentova náštěva je jasným signálem k urychlení přípravy na případný vojenský konflikt.

Ten může vypuknout v Jihočínském či Východočínském moři nebo Tchaj-wanském průlivu, informuje portál iDnes. Čínská celostátní televize odvysílala záběry ze simulované invaze na ostrov. Na záběrech je vidět například námořní dron, přepravní lodě nebo čínské průzkumné jednotky.

Cvičení se zúčastnily také vojenské helikoptéry a kryla je cvičná dělostřelecká palba. Podle zahraničních médií šlo o jedno z nejobsáhlejších propagandistických videí, kterými měla prý Čína v úmyslu zastrašit Tchaj-wan.

Související obsah

"Armáda by mohla zaútočit, pokud vládní Demokratická progresivní strana neuzná diplomatickou formulaci, podle které je Tchaj-wan součástí jedné Číny," zaznívá ve videu. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen volí spíše mírný přístup a ráda by s Pekingem hovořila o míru.

Čínská státní média však tvrdí, že se jen snaží získat sympatike ostatních zemí světa. Čína na Tchaj-wan nedorážela zdaleka poprvé. Ostrovní stát vnímá jako svou provincii a za poslední dobu provedla hned několik námořních cvičení, které měly "odbojný" Tchaj-wan upozornit na potenciální vojenský střet.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz