Zahraničí

Čínští vojáci trénovali útok na ostrov. Šlo prý o varování pro Tchaj-wan

Čínští vojáci trénovali útok na ostrov. Šlo prý o varování pro Tchaj-wan
Zdroj: Profimedia

Během návštěvy vojenské základy v provincii Kuang-tung vyzval čínský prezident Si Ťin-pching, aby se vojáci připravili na válku. Tamní televize jen krátce předtím odvysílala záběry ze cvičné invaze na ostrov. Podle zahraničních médií má jít o varování pro Tchaj-wan, který Čína stále považuje za svou provincii.

Prezident Si Ťin-pching vyzval čínskou elitní námořní pěchotu, aby udržovala stav nejvyšší pohotovosti a chystala se na válku. Tamní vojenští analytici tvrdí, že prezidentova náštěva je jasným signálem k urychlení přípravy na případný vojenský konflikt.

Ten může vypuknout v Jihočínském či Východočínském moři nebo Tchaj-wanském průlivu, informuje portál iDnes. Čínská celostátní televize odvysílala záběry ze simulované invaze na ostrov. Na záběrech je vidět například námořní dron, přepravní lodě nebo čínské průzkumné jednotky.

Cvičení se zúčastnily také vojenské helikoptéry a kryla je cvičná dělostřelecká palba. Podle zahraničních médií šlo o jedno z nejobsáhlejších propagandistických videí, kterými měla prý Čína v úmyslu zastrašit Tchaj-wan.

Související obsah

"Armáda by mohla zaútočit, pokud vládní Demokratická progresivní strana neuzná diplomatickou formulaci, podle které je Tchaj-wan součástí jedné Číny," zaznívá ve videu. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen volí spíše mírný přístup a ráda by s Pekingem hovořila o míru.

Čínská státní média však tvrdí, že se jen snaží získat sympatike ostatních zemí světa. Čína na Tchaj-wan nedorážela zdaleka poprvé. Ostrovní stát vnímá jako svou provincii a za poslední dobu provedla hned několik námořních cvičení, které měly "odbojný" Tchaj-wan upozornit na potenciální vojenský střet.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz