Zahraničí

Instagram vyšetřují kvůli soukromí dětí, zveřejňoval jejich údaje

Instagram vyšetřují kvůli soukromí dětí, zveřejňoval jejich údaje
Zdroj: Profimedia

Společnost Facebook vyšetřují kvůli její sociální síti Instagram. Ta prý porušila právo nezletilých uživatelů na soukromí, když na profilech zveřejňovala jejich e-mailové adresy nebo telefonní čísla. Mohlo by jít o porušení Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Instagram je opět v hledáčku úřadů kvůli soukromí uživatelů, tentokrát těch nezletilých. Irská komise pro ochranu osobních údajů spustila hned dvě na sobě nezávislá vyšetřování, informovala agentura AP.

Není to náhoda, v irském Dublinu má společnost Facebook, která sociální síť Instagram provozuje, svoje evropské ústředí. Vyšetřovatelé vidí problém v tom, že se na profilech milionů nezletilých uživatelů zobrazovaly jejich kontaktní údaje a nedaly se zneviditelnit.

Týkalo se to takzvaných profesionálních účtů, na které si děti Instagram přepínaly, aby viděly statistiky svých příspěvků. Právě na těch nebylo možné skrýt e-mailovou adresu nebo telefonní číslo. Na klasických účtech přestala společnost výsledky příspěvků zobrazovat kvůli neblahým dopadům na psychiku uživatelů.

Zástupci Facebooku se nechali slyšet, že jsou s komisí v "úzkém kontaktu" a snaží se vyhovět veškerým požadavkům.

Související obsah

"Komise dlouhodobě sledovala stížnosti jednotlivých uživatelů a zaznamenala obavy týkající se zpracovávání osobních údajů dětských uživatelů Instagramu, které vyžadují hlubší prošetření," uvedl šéf úřadu ochrany osobních údajů Graham Doyle.

Facebook už na výtky o soukromí nezletilých uživatelů Instagramu zareagoval a rovněž profesionální účty umožňují zvolit si, jaké informace se na profilu zobrazí a jaké ne.

Jestliže se podezření na porušení GDPR potvrdí, společnosti bude hrozit pokuta ve výši čtyř procent ročního obratu nebo 20 milionů eur, v přepočtu přes 546 milionů korun. Otázkou zůstává, zda by se pokuta počítala z celosvětového obratu, který přesahuje 1,6 bilionů korun. Pokud ano, Facebook by musel zaplatit více než 65 miliard korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz