Domácí

Krtkův svět je nebezpečný, tvrdí úřad. Lidé park ale brání, vznikla i petice

Krtkův svět je nebezpečný, tvrdí úřad. Lidé park ale brání, vznikla i petice
Zdroj: Krtkův svět

Park Krtkův svět v Horních Měcholupech v Praze po slavnostním zahájení provozu dlouho otevřený nezůstal. Od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) přišel dopis se zákazem provozu kvůli škodlivé činnosti. Před otevřením měl ale podle majitele dětského parku Josefa Roušala všechna potřebná stavební povolení schválená.

Areál Krtkova světa v Horních Měcholupech v Praze se rozkládá na sedmi hektarech. Stavěl se tři roky a jeho majitel Josef Roušal plánoval i další rozšíření tohoto dětského parku. ČIŽP ale zjistila, že činnost v lese je bez povolení.

"ČIŽP vydala předběžné opatření o zastavení škodlivé činnosti. Provozovatel musí mít veškerá povolení jak ke stavbám na lesním pozemku, tak k činnostem prováděným v lese, které to vyžadují. ČIŽP vydala i příkaz o stotisícové pokutě za neumožnění kontroly areálu. Proti pokutě majitel podal odpor a nyní probíhá kontrola. Poté buď bude, nebo nebude zahájeno správní řízení, nebo přestupkové řízení,“ řekla tisková mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Před otevřením parku byla podle majitele ale všechna potřebná stavební povolení schválená. Krtkův svět se stavěl tři roky a podle Roušalových slov vyšel na několik desítek milionů korun. Peníze sehnal sám. "Bez dotace, jenom z práce,“ pronesl. Rozšiřování areálu a další plány na atrakce, kterých měl plno, teď ale stojí. Pod opakovanou hrozbou pokuty pěti milionů korun Roušal v říjnu areál trvale uzavřel.

Související obsah

Nejde totiž o jedinou výtku. Proti parku Krtkův svět se ohradila i Městská část Prahy 15. "Areál užívaný rodinami s malými dětmi musí splňovat bezpodmínečně všechny zákonem dané náležitosti související s bezpečností. Radní byli informováni, že v areálu může hrozit nebezpečí související s vysokotlakým plynovým potrubím a vedením vysokého napětí,“ uvedla v tiskové zprávě městská část.

Park je plný prolézaček, skluzavek, houpaček, brouzdališt, jezírek a naučných stezek. Děti mohly nakrmit ryby, navštívit přírodní divadlo nebo živá zvířata. Prostor byl i pro rodinné pikniky a grilování. Veškeré atrakce v parku vyrobili ze dřeva akátu, dubu a vypadají jako z pohádky. Prakticky celý areál se nachází pod vzrostlými stromy.

Související obsah

Na podporu parku vznikla i petice, na které bylo v neděli krátce po páté večer 1289 podpisů. Jestli se brány Krtkova světa otevřou na jaře roku 2021, je nyní na úřadech a splnění podmínek majitelem parku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz