Domácí

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválila vláda

Lidé by měli dostat některé dávky bez doložení příjmů. Návrh schválila vláda
Zdroj: Getty Images

Lidé pobírající některé dávky pravděpodobně nebudou muset dokládat své aktuální příjmy. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí o dočasném zjednodušení pravidel pro jejich vyplácení schválila v pondělí vláda.

"Rodiny a senioři pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nebudou muset pro nárok na výplatu ve 4. čtvrtletí dokládat úřadu práce příjmy a náklady na bydlení na 3. čtvrtletí letošního roku,“ informovalo na webu tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.


Lidé tak už nebudou muset úředníkům dokládat své příjmy, nebo vynaložené náklady za poslední čtvrtletí. "Automaticky jim bude přiznána stejná výše dávek jako předchozí tři měsíce roku 2020,“ doplnilo tiskové oddělení resortu.

Související obsah


Odborná úprava zákona platila a podle resortu se osvědčila také během první vlny pandemie koronaviru. Jedním z důvodů prosazení tohoto návrhu zákona je eliminovat kontakt mezi lidmi a úředníky, cílem je také maximální zjednodušení a urychlení celé administrativy.


Podle současných pravidel musí lidé pobírající dávky úřadům práce dokládat své příjmy každé tři měsíce. V případě, že by to neučinili, vyplácení se zastaví.


Návrh na úpravu zákona musí nyní ještě schválit Parlament České republiky a poté podepsat prezident. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc navrhuje, aby se změna projednávala ve stavu legislativní nouze, tedy zrychleně kvůli daným okolnostem ohledně šíření koronaviru.

Podle opozice je přijatý soubor kompenzací nekompletní. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz