Domácí

Lidé si stěžují na chovatelku, prý týrá koně. Majitelka tvrdí, že je to šikana

Chovatelka koní z Klecan v okrese Praha-východ má podle tamějších obyvatel týrat své i svěřené koně. Zvířata jsou pohublá a podle stěžovatelky trpí hlady. Majitelka tvrdí, že je to nesmysl. Zvířata prý měla jen virózu a lidé z obce se jí prý snaží šikanovat.

Na fotografiích, které do redakce zaslala stěžovatelka, je jasně vidět, že někteří koně jsou skutečně hubení. Stěžovatelka tvrdí, že na stav zvířat upozorňuje už dlouho, ale bezvýsledně. "Krajská veterinární správa to za celý rok nijak nevyřešila, mezitím tam zemřel poník a teď je na pokraji smrti roční hříbě a dospěly kůň. Zbytek, 17 koní, jsou v kritickém stavu. Nejhorší je, že majitelka si je toho vědoma, a přesto s tím nic nedělá," uvedla žena, která na místě udělala i fotografie koní.

Zástupci veterinární správy jsme volali. Podle něj nikdo nic pod koberec nezametá. "Aktuálně je ten případ v šetření, ale žádné velké problémy tam nejsou. Víc vám k tomu nepovím," uvedl pro TN.cz.

Majitelka koní tvrdí, že jí někteří lidé z obce chtějí pouze šikanovat. Všichni koně nejsou její, o část z nich se jen stará pro cizí lidi. Některá zvířata hubená už dostala a snaží se je postupně vykrmit. Důvod, proč jsou někteří koně tak hubení, je prý jednoduchý. "Měli jsme tady nějakou virózu, kterou jsem řešila s několika veterináři, mám k tomu všemu doklady. Ano, někteří koně jsou hubenější, zle to snášeli. Ale krmím je, snažím se, aby přibírali. Dostávali sirupy, med apod. Ale jde to postupně," vysvětlila majitelka koní.

Stěžovatelka také uvedla, že zvířata jsou přetěžována jízdami po okolí. "Nedávno uhonila koně tak, že dva dny ležel v bahně a známá mu nosila misku s vodou a masírovala ho, přikryla dekou. Ale ostatní koně do něj dost kopali, tak má do teď zranění," doplnila stěžovatelka.

Související obsah

Majitelka zvířat tvrdí, že jde o nesmysly. Některá zvířata jsou podle ní jednoduše jen stará a neudrží se celý den na nohou. "Já tady mám i koně, kteří mají více než 20 let. Koně, kteří jsou dušní, mají artrózy v nohách. Nemyslím si, že bych se o koně starala nějak špatně. To, že sem některý už hubený přijde, s tím já nic neudělám," uzavřela majitelka koní.

Jestli jsou koně skutečně týraní nebo jestli majitelka dodržuje vše, co má, ukáží až výsledky šetření Krajské veterinární správy. Kontrola zatím ještě neskončila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz