Domácí

V neděli přeřídíme hodinky. Zrušení střídání času se ale zatím odkládá

V neděli přeřídíme hodinky. Zrušení střídání času se ale zatím odkládá
Zdroj: Profimedia

Přechod z letního času na standardní (nesprávně označovaný jako zimní) čas se odehraje již tuto neděli. Jedná se o tu příjemnější změnu, kdy si budeme moci hodinu přispat. Ačkoliv se Evropská unie dohodla na ukončení střídání času, zřejmě se to v dohledné době nestane.

O hodinu zpět si hodinky nařídíme v neděli 25. října ze 3:00 na 2:00. Měla to být jedna z posledních změn času, nicméně téměř s jistotou se zrušení střídání příští rok neuskuteční.


Tuto problematiku má na starosti ministerstvo dopravy. "Je zjevné, že od příštího roku ke změně nedojde, neb se o věci nestihne rozhodnout. V současné době je situace taková, že se nevyjednává a věc se kvůli aktuální situaci odsouvá na později. Je otázkou, jestli se toto téma vůbec vrátí na jednací stůl, kde se teď řeší spíše současné problémy," uvedl pro TN.cz mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Související obsah


Neuvedl ovšem, který čas oficiálně preferuje Česká republika. Návrh Evropské komise na zrušení střídání času musí schválit zástupci členských států a Evropský parlament. Členské státy letos do 1. dubna měly oznámit, který čas preferují, což se ale nestalo.


Většina čtenářů TN.cz je pro zrušení střídání času, většina chce zachování standardního (nesprávně zimního) času. Většina odborníků se staví spíše na stranu zachování standardního času kvůli nežádoucímu vlivu letního času na lidské biologické hodiny, kritika standardního času se zaměřuje především na "dřívější" západ Slunce.


 

Podívejte se, co na střídání času říkají lidé v anketě TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz