Zahraničí

Ústavní soud v Polsku zakázal potraty. Ženy v celé zemi se bouří

Ústavní soud v Polsku zakázal potraty. Ženy v celé zemi se bouří
Zdroj: Profimedia

Ústavní soud v Polsku ve čtvrtek zakázal potraty z důvodu poškození plodu. Tímto krokem znemožnil v Polsku provádět většinu interupcí. Tisíce obyvatel Polska protestují v ulicích. Zatčeno bylo už několik desítek lidí.

Rozhodnutí soudu ve čtvrtek zakázalo téměř všechny potraty s výjimkou případů znásilnění, incestu nebo ohrožení zdraví matky. Potraty prováděné při vrozené vývojové vadě plodu, které v loňském roce představovaly 98 procent zákonných ukončení, byly nyní postaveny mimo zákon.

Každý rok se v Polsku provede okolo dvou tisíc legálních potratů. Skupiny na podporu žen však odhadují, že až 200 tisíc potratů proběhne nelegálně nebo v zahraničí, informuje BBC.

Související obsah

Protesty se od pátku konají po celé zemi, včetně Poznaně, Varšavy, Vratislavi a Krakova. Účastní se jich především ženy. V pátek v ranních hodinách se demonstranti střetli s policií před varšavským domovem místopředsedy vlády Jaroslawa Kaczynského.

Policie uvedla, že příslušníci pořádkových jednotek použili pepřový sprej a fyzickou sílu, když někteří demonstranti házeli kameny a pokoušeli se prorazit zábranu kolem domu. Policisté už několik desítek lidí také zatkli.

V Polsku vybouchla pěti tunová bomba z 2. světové války. Podívejte se na video:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz