Domácí

Opatření proti koronaviru mají dopad na pohřby. Obřady klesly o polovinu

Koronavirová epidemie a s ní spojená omezení mají i nečekaný dopad na podobu pohřbů. Lidé stále častěji pochovávají zesnulé bez smutečních obřadů. Podle pohřebních ústavů se v některých regionech počet klasických rozloučení s obřadem snížil až na polovinu.

Prázdné smuteční síně. Řada pozůstalých jako třeba paní Kateřina z Třebíče, které nedávno zemřel tatínek, teď své nejbližší pochovává bez obřadu. "Bála jsem se, aby se tam lidi nenakazili. Navíc jak to mělo být v těch rouškách, tak mi to přišlo nedůstojný vůči taťkovi,“ řekla paní Kateřina.

V Krematorium Jihlava se měsíčně provádí 150 žehů. Z toho 60 z nich je teď bez obřadu. Nárůst je tak více než dvojnásobný. Před epidemií koronaviru se jich konalo průměrně okolo 20 za měsíc.

Související obsah

"Přičítáme to obavám a bezpečnostním opatřením při samotných obřadech,“ uvedl mluvčí jihlavského krematoria Martin Málek.


V Brně se počet veřejných rozloučení od začátku epidemie snížil o zhruba 30 procent. Lidé často využívají i možnost, že urnu s ostatky uloží do hrobu přímo správa hřbitova.

Související obsah


Dopady výrazně pociťují i pohřební služby. Poslední rozloučení bez obřadu totiž vyjde na zhruba 5 tisíc korun. S obřadem, věnci, kyticemi a smutečním řečníkem je to pak okolo 15 tisíc. Například jihlavské krematorium kvůli tomu přichází o půl milionu korun za měsíc.

Dušičky budou letos probíhat jinak, než jsme zvyklí. Podívejte se na reportáž televize Nova:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz