Domácí

Pohřby zdražují. Lidé stále častěji volí levnější variantu bez obřadu

Zdražování energií i všech ostatních vstupů zasáhlo i pohřebnictví a podepisuje se to na cenách smutečních obřadů a pohřbů. Víc peněz chtějí jak krematoria, tak i pohřební služby. Lidé kvůli tomu mnohem častěji než kdy dřív volí levnější variantu rozloučení bez obřadu.

Smuteční obřad. Poslední rozloučení s nejbližšími. Jenže teď to každého vyjde pořádně draho. Vyšší ceny plynu znamenají pro krematoria i vyšší náklady. "Budeme zdražovat kvůli cenám energií a vypadá to, že zdražíme o 10 až 20 procent," sdělil mluvčí Služeb města Jihlavy, které provozují jihlavské krematorium, Martin Málek. 

Zdražili i v pardubickém krematoriu, obřad bez květin tam teď místo 15 tisíc stojí 17 tisíc korun. "Důvodem zdražení je zvýšení cen vstupů, zejména rakví, lidské práce nebo plynu," mluvčí pardubické technické služby Klára Sýkorová. 

Bez obřadu teď vyjde pietní akt na zhruba 15 tisíc korun. S obřadem hodně přes 30 tisíc, po dalším zdražení kvůli vysokým cenám energií to bude ještě víc a lidé už na to reagují. Dvakrát tolik si dovolí zaplatit jen málokdo.

Související obsah

Počty obřadů jsou tak dokonce nižší než v koronavirové době, kdy se nesmělo shromažďovat. "V době covidové to bylo 65 žehů za měsíc, teď je to kolem 40," upozornil mluvčí Málek. Čím dál častěji tak lidé volí levnější variantu rozptýlení zesnulého bez obřadu na rozptylové loučce.

Nezdražují jen krematoria. Dražší jsou i klasické pohřby do země. Pohřební služby už ceny zvedly také až o pětinu. "Museli jsme zdražit, protože se zdražily všechny vstupy, ceny rakví šly nahoru, květiny šly nahoru," prohlásila Lenka Pavlok z jihlavské pohřební služby. Podle statistik přibývá i případů, kdy pozůstalí nemají na poslední rozloučení peníze vůbec a musí proběhnout takzvaný sociální pohřeb, který zaplatí obec, potažmo stát.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz