Nemocnice

Pacienti s covidem plní nemocnice. Záložní u Prahy přitom chátrá

Prostory pro pacienty s onemocněním covid-19 se rychle plní. Ministerstvo zdravotnictví stále hledá nová místa, kam umístit lehčí případy a následnou péči. Velkých objektů s nemocničním vybavením, ve kterých nikdy nebyl žádný pacient, přitom bylo před listopadem 1989 postaveno víc než deset. Jedním takovým je i záložní nemocnice v Jílovém u Prahy. Léta je ale v dezolátním stavu.

V centru Jílového u Prahy stojí opuštěná chátrající budova. Na území republiky je ještě několik nevyužívaných zařízení, která jsou v katastrofálním stavu. Jde třeba o bývalou nemocnici v Hředlech na Rakovnicku, v Zábřehu na Moravě nebo v Ujkovicích na Mladoboleslavsku.

Areál v Jílovém měl sloužit jako záložní nemocnice pro případ války, epidemie nebo jaderné katastrofy ještě za komunistického režimu. Nikdy tam ale nepřivezli žádného pacienta ani nebyl nikdo operován. 

Nemocnice byla postavena na přelomu 60. a 70. let minulého století. Na konci osmdesátých let, kvůli nedostatku peněz, sešlo z plánů na její využití. Sloužila pak pouze jako sklad zdravotnického materiálu. Ve své správě měla objekt i Nemocnice Na Homolce, budova ale byla v katastrofálním stavu a vyžadovala značné investice na provoz.

Související obsah

"V roce 2002 odešel z areálu správce, od té doby je budova bez jakékoliv kontroly. Statické posudky říkají, že jedna část je úplně nezachranitelná. Scházejí se tu bezdomovci, sprejeři nebo si sem mládež chodí vybíjet vztek a zdemolovat to, co ještě zbylo,“ říká starosta města Pavel Pešek.

V současné době je objekt ponechán svému osudu. Budova je obklopená rodinnými domy, pro které rozhodně není dobrým sousedem. Lidé si stěžují na hluk. V areálu se totiž často scházejí nezvaní hosté, a tak musí pravidelně zasahovat městská i státní policie.

"Záložní nemocnice je v dezolátním stavu už léta a nic se s ní neděje. Bojím se, kdy akorát spadne někomu na hlavu. Bylo by fajn, kdyby tam nebylo buď nic a nebo nějaké nízkoenergetické bydlení pro místní,“ stěžuje si jedna z obyvatelek Jílového.

Související obsah

Objekt odkoupila developerská firma Docotia, a.s. "Chystáme projekt Rezidence Jílové u Prahy, jde o výstavbu bytového domu. Počítáme, že bude na prodej řádově 55 až 60 bytů a také nějaké nebytové jednotky,“ říká Jiří Mallát z firmy Docotia, a.s.

Současný územní plán ale tuto výstavbu nedovoluje, v místě měly vyrůst rodinné domy, ne bytové jednotky. Kvůli obrovským nákladům požádala společnost Docotia o změnu územního plánu. Dokud ale nebude odsouhlasená, bude areál dál chátrat.

Jak vypadají vnitřní prostory záložní nemocnice a jaké jsou vizualizace Rezidence Jílové u Prahy, se podívejte ve videu pod titulkem článku.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz