Nemocnice

Pacienti s covidem plní nemocnice. Záložní u Prahy přitom chátrá

Prostory pro pacienty s onemocněním covid-19 se rychle plní. Ministerstvo zdravotnictví stále hledá nová místa, kam umístit lehčí případy a následnou péči. Velkých objektů s nemocničním vybavením, ve kterých nikdy nebyl žádný pacient, přitom bylo před listopadem 1989 postaveno víc než deset. Jedním takovým je i záložní nemocnice v Jílovém u Prahy. Léta je ale v dezolátním stavu.

V centru Jílového u Prahy stojí opuštěná chátrající budova. Na území republiky je ještě několik nevyužívaných zařízení, která jsou v katastrofálním stavu. Jde třeba o bývalou nemocnici v Hředlech na Rakovnicku, v Zábřehu na Moravě nebo v Ujkovicích na Mladoboleslavsku.

Areál v Jílovém měl sloužit jako záložní nemocnice pro případ války, epidemie nebo jaderné katastrofy ještě za komunistického režimu. Nikdy tam ale nepřivezli žádného pacienta ani nebyl nikdo operován. 

Nemocnice byla postavena na přelomu 60. a 70. let minulého století. Na konci osmdesátých let, kvůli nedostatku peněz, sešlo z plánů na její využití. Sloužila pak pouze jako sklad zdravotnického materiálu. Ve své správě měla objekt i Nemocnice Na Homolce, budova ale byla v katastrofálním stavu a vyžadovala značné investice na provoz.

Související obsah

"V roce 2002 odešel z areálu správce, od té doby je budova bez jakékoliv kontroly. Statické posudky říkají, že jedna část je úplně nezachranitelná. Scházejí se tu bezdomovci, sprejeři nebo si sem mládež chodí vybíjet vztek a zdemolovat to, co ještě zbylo,“ říká starosta města Pavel Pešek.

V současné době je objekt ponechán svému osudu. Budova je obklopená rodinnými domy, pro které rozhodně není dobrým sousedem. Lidé si stěžují na hluk. V areálu se totiž často scházejí nezvaní hosté, a tak musí pravidelně zasahovat městská i státní policie.

"Záložní nemocnice je v dezolátním stavu už léta a nic se s ní neděje. Bojím se, kdy akorát spadne někomu na hlavu. Bylo by fajn, kdyby tam nebylo buď nic a nebo nějaké nízkoenergetické bydlení pro místní,“ stěžuje si jedna z obyvatelek Jílového.

Související obsah

Objekt odkoupila developerská firma Docotia, a.s. "Chystáme projekt Rezidence Jílové u Prahy, jde o výstavbu bytového domu. Počítáme, že bude na prodej řádově 55 až 60 bytů a také nějaké nebytové jednotky,“ říká Jiří Mallát z firmy Docotia, a.s.

Současný územní plán ale tuto výstavbu nedovoluje, v místě měly vyrůst rodinné domy, ne bytové jednotky. Kvůli obrovským nákladům požádala společnost Docotia o změnu územního plánu. Dokud ale nebude odsouhlasená, bude areál dál chátrat.

Jak vypadají vnitřní prostory záložní nemocnice a jaké jsou vizualizace Rezidence Jílové u Prahy, se podívejte ve videu pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nemocnice

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz