Domácí

Prymula hájí "salámovou metodu": Lidi nedodržovali opatření, proto selhala

Vláda čelí kritice opozice i veřejnosti za to, že neustále vyhlašuje nová a nová opatření, která, jak se zdá, pomalu směřují ke kompletnímu lockdownu. Podle některých ho měla vláda rovnou vyhlásit už před několika týdny. Ministr zdravotnictví se však hájí, že opatření byla dostatečná, ale lidi je zkrátka nedodržovali, a proto nefungovala.

Od mírných opatření krůček po krůčku až po tvrdé restrikce - takovou taktiku v boji proti epidemii koronaviru na podzim zvolila vláda a sklízí za ni kritiku. Přezdívá se jí salámová metoda, která spočívá v tom, že se nepříjemné věci dávkují pomalu a postupně. To je ale podle opozice chyba.

"Lockdown "salámovou metodou" vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech," uvedl poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Je poměrně jednoduché přijít a všechno zavřít," hájí se ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). "Fungovat to bude, ale jsou tu obrovské škody ekonomické. Vidíme sami, že ve společnosti je nebývalá diskuze, zda to je správně, nebo to není správně," prohlásil.

"Ten postup, který byl aplikován, byl postupem, kdy jsme opravdu vážili každá opatření. Počítali jsme, jestli jsou dostatečná, anebo nejsou," vysvětluje Prymula s tím, že bez nezodpovědných lidí by opatření mohla fungovat.

Související obsah

"Ona by byla dostatečná, kdyby to, že lidé se s nimi srovnají a budou je dodržovat, bylo na nějaké úrovni 90 %. To se nestávalo, takže pak musela být přidávána další opatření. Je to cesta, která má svůj význam. Kdybych věděl, že to nedodržování bude takové, tak bychom možná udělali všechna tato opatření už na začátku a bylo by to rychlejší. Ale nikdo nevidí několik týdnů dopředu," dodal.

Na tzv. salámovou metodu upozornil i předseda Pirátů Ivan Bartoš po pondělním vyhlášení nových opatření, mezi kterými byl i zákaz volného pohybu v noci. "U zákazu nočního vycházení by nás teda zajímalo, jaký očekávají efekt vzhledem k celkové situaci, když je všechno zavřený. Chybí data, predikce,... Je to jen další krájení salámu stylem "zkusíme a uvidíme"?" napsal na twitteru.

Na záznam celé tiskové konference se podívejte ZDE:

Na nová opatření, která platí od středy, se podívejte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz