Domácí

Nový ministr zdravotnictví představil šest plánů boje s covidem

Jan Blatný (za ANO) vystřídal Romana Prymulu ve funkci ministra zdravotnictví. Na čtvrteční tiskové konferenci po jmenování do čela resortu popsal své představy o dalších krocích v boji s koronavirem.

1) Žádná další zpřísnění

Nový ministr zdravotnictví na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že nebude zpřísňovat proticovidová opatření, pokud je lidé budou dodržovat. Nesouhlasí ani s žádnou formou lockdownu, dle svých slov ani neví, co si pod tím v praxi představit.

2) Žádné plošné testování 

Jako nutné Blatný nevidí ani plošné testování. Je prý jen třeba definovat rizikové skupiny a ty chránit co nejvíc. Používání antigenních testů je ale podle ministra dobrou variantou. "Je rychlý, efektivní a dostáváme se do situace, kdy rychlost je důležitější než přesnost," řekl.


3) Zatím žádné další polní nemocnice

Nový ministr zdravotnictví aktuálně nehodlá podpořit ani další výstavbu polních nemocnic. Zatím prý pro ně není využití.

Související obsah

4) Roman Prymula bude poradce

Využít ale hodlá znalostí svého předchůdce Romana Prymuly, který bude zastávat funkci odborného poradce. "Byl bych bláhový, kdybych nechtěl využít jeho znalostí," řekl Blatný na tiskové konferenci. Prymula je dle jeho slov zkušený epidemiologický odborník a jeho znalostí si cení.

5) Řešení situace ve školách

O tom, jak to bude se školami, chce Blatný v pátek jednat  s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Jestli se budou zavírat plošně, totiž zatím není jasné.

6) Trvalý pandemický plán

Dle Blatného je nutně třeba oprášit pandemický plán. "Korona se může kdykoli vrátit, nikdo si nemůžeme být jistí, co přijde v budoucnost a takovýto plán musíme mít," vyjádřil se.

Nový ministr zdravotnictví vidí jako hlavní úkol pro sebe a celý resort potřebu změny vnímání celé situace a změny nálady ve společnosti.

  

"K tomu potřebuji vás - média, novináře. Pojďme prosím společně změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a co je ještě daleko horší, rozděluje. Nemluvím jen o strachu z koronaviru, ale o strachu řady z nás o budoucnost, výchovu dětí. Každý z těch strachů je stejně závažný, ale změníme-li ho v respekt, můžeme získat sílu," prohlásil Blatný.

  

Demonstrace označil za extrémistický projev odmítání a strachu. Slíbil, že další rozhodování ministerstva budou vždy založená na sdílených a srozumitelných datech, které hodlá vždy probrat s odborníky.

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz