Domácí

Nový ministr zdravotnictví představil šest plánů boje s covidem

Jan Blatný (za ANO) vystřídal Romana Prymulu ve funkci ministra zdravotnictví. Na čtvrteční tiskové konferenci po jmenování do čela resortu popsal své představy o dalších krocích v boji s koronavirem.

1) Žádná další zpřísnění

Nový ministr zdravotnictví na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že nebude zpřísňovat proticovidová opatření, pokud je lidé budou dodržovat. Nesouhlasí ani s žádnou formou lockdownu, dle svých slov ani neví, co si pod tím v praxi představit.

2) Žádné plošné testování 

Jako nutné Blatný nevidí ani plošné testování. Je prý jen třeba definovat rizikové skupiny a ty chránit co nejvíc. Používání antigenních testů je ale podle ministra dobrou variantou. "Je rychlý, efektivní a dostáváme se do situace, kdy rychlost je důležitější než přesnost," řekl.


3) Zatím žádné další polní nemocnice

Nový ministr zdravotnictví aktuálně nehodlá podpořit ani další výstavbu polních nemocnic. Zatím prý pro ně není využití.

Související obsah

4) Roman Prymula bude poradce

Využít ale hodlá znalostí svého předchůdce Romana Prymuly, který bude zastávat funkci odborného poradce. "Byl bych bláhový, kdybych nechtěl využít jeho znalostí," řekl Blatný na tiskové konferenci. Prymula je dle jeho slov zkušený epidemiologický odborník a jeho znalostí si cení.

5) Řešení situace ve školách

O tom, jak to bude se školami, chce Blatný v pátek jednat  s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Jestli se budou zavírat plošně, totiž zatím není jasné.

6) Trvalý pandemický plán

Dle Blatného je nutně třeba oprášit pandemický plán. "Korona se může kdykoli vrátit, nikdo si nemůžeme být jistí, co přijde v budoucnost a takovýto plán musíme mít," vyjádřil se.

Nový ministr zdravotnictví vidí jako hlavní úkol pro sebe a celý resort potřebu změny vnímání celé situace a změny nálady ve společnosti.

  

"K tomu potřebuji vás - média, novináře. Pojďme prosím společně změnit pocit strachu v respekt. Strach nás paralyzuje a co je ještě daleko horší, rozděluje. Nemluvím jen o strachu z koronaviru, ale o strachu řady z nás o budoucnost, výchovu dětí. Každý z těch strachů je stejně závažný, ale změníme-li ho v respekt, můžeme získat sílu," prohlásil Blatný.

  

Demonstrace označil za extrémistický projev odmítání a strachu. Slíbil, že další rozhodování ministerstva budou vždy založená na sdílených a srozumitelných datech, které hodlá vždy probrat s odborníky.

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz