Zahraničí

Keňa hlásí baby boom slonů, zvířata tam ale začali zabíjet na maso

Velkou radost mají ochránci zvířat v Keni. V národním parku Amboseli se od začátku roku narodilo vůbec nejvíc slůňat v historii. Důvodů, proč je tento rok tak plodný, je několik. Z africké země ale přicházejí i špatné zprávy. Slony a další zvířata tam lidé, kteří přišli o příjmy z turismu kvůli pandemii, začali zabíjet na maso.

Podobnou situaci v africkém národním parku Amboseli nepamatují. Radovat se mohou z pohledu na desítky slůňat, která si pochutnávají na šťavnaté trávě spolu se spokojenými maminkami.

"Letos se narodilo už 205 mláďat a očekáváme ještě mnoho dalších, protože v prosinci se obvykle rodí nejvíc mláďat. Už teď je to ale rekord, od ledna se narodilo nejvíc slůňat za jediný rok v dějinách parku," uvedla Cynthia Mossová, zakladatelka Sloní nadace Amboseli.

Sloní baby boom má na svědomí příznivější počasí. Po období sucha před dvěma lety přišla období dešťů, která národní park zalila blahodárnými srážkami. A protože slonice jsou březí přibližně 21 měsíců, radují se strážci národního parku až teď. Slůňatům se navíc skvěle daří.

Související obsah

"Většinou byste teď v říjnu, kdy končí období sucha, našli jen málo trávy. Ale protože pršelo, je pořád dost potravy a sloni mají co jíst. Zatím uhynula jen asi tři mláďata," pokračovala Mossová.

Národní park Amboseli je domovem 1500 slonů a druhým nejnavštěvovanějším v Keni. Jen tam totiž zájemci mohou spatřit slony procházející se na úpatí nejvyšší hory Afriky, téměř šestitisícového Kilimandžára. Počet největších suchozemských zvířat světa navíc neroste jen v Amboseli, ale v celé Keni.

"Jako země jsme na cestě k zotavení. V roce 1973 žilo v Keni 167 tisíc slonů, v roce 1989 to bylo pouhých 16 tisíc. Dnes se ale sloní populace téměř zdvojnásobila na bezmála 35 tisíc slonů," popsal ředitel výzkumu Keňské organizace na ochranu přírody Patrick Omondi.

Související obsah

Po mnoha desítkách let se navíc snížila poptávka po slonovině. Pomohla tomu i pandemie koronaviru. Čínští podnikatelé totiž nemohou cestovat na černé trhy za hranice. I to přispívá ke zvýšení počtu slonů. Krize ale přesto dělá ochráncům přírody vrásky na čele. Keňané závislí na příjmech z turismu začali slony a další zvířata zabíjet na maso.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz