Domácí

Školky zůstávají otevřené. Takhle funguje jejich chod v době epidemie!

Od pondělí se ke všem již zavřeným školám přidají i speciální. Mateřské školky ale stále zůstávají otevřené. Podle ekonomů by jejich uzavření přineslo hospodářství další ránu. Štáb TV Nova proto zjišťoval, jak to ve školkách chodí v době epidemie.

"To, co se u nás zvýšilo je hygiena. A v současné době, pokud jde o vycházku, chodíme z bezpečnostních důvodů jen na zahradu," říká odborná poradkyně z MŠ Motoláček Dagmar Boháčková. "Dezinfikujeme dětem ruce pokaždé, když přijdou zvenku," popisuje chod modřanské školky její ředitel Pavel Havránek.

V současné době je v Česku kolem 5300 mateřských škol a chodí do nich přibližně 370 tisíc dětí. Vzdělávání dětí předškolního věku považuje ministr školství Robert Plaga (za ANO) za velmi důležité. Mateřské školy tedy zavřít neplánuje.

Pedagogická komora apeluje na vládu, aby alespoň omezila jejich provoz tak, že by tam mohli chodit pouze děti pracujících rodičů. Radní pro školství na Praze 6 Marie Kubíková (ODS) prý zase apeluje na rodiče, aby děti nechávali doma. Věří, že se tím sníží šíření koronaviru.

Související obsah

"Paní radní Prahy 6 napsala dopis pro rodiče a požádala ty, kteří  mohou, například pokud jsou na mateřské dovolené a nepotřebují nutně dávat děti do školky, ať je nechají doma. To je pro celou Prahu 6," uvedla ředitelka MŠ Terronská Daniela Pobočková.

Jenže zájem rodičů je spíš opačný. "Zájem je opravdu velký. Provoz naší školky je ve standartních podmínkách, máme otevřeno od 6 do 20 hodin," prozradila Boháčková.

"Mám pocit, že rodiče jsou rádi, že sem můžou dát dítě na hlídání a nejsou s nimi celé dny sami doma. Obsazenost máme stoprocentní," dodává ředitel modřanské školky.

"Za posledních 14 dnů se snížila návštěvnost mateřské školy na 50 %, asi 15 dětí na třídu. Otevírací doba naší školky se nemění," popisuje jinou zkušenost vedoucí učitelka písecké školky Jana Bednarčík.

Učitelky tvrdí, že ve školkách je bezpečno a vědí jak postupovat, když nějaké dítě onemocní. "Když nastane situace, že se u dítěte v průběhu dne objeví příznaky, tak putuje do izolační místnosti. Zavoláme rodičům a ti si odvádí dítě domů," vysvětlila postup Berdnarčík.

Zuzana Říhová, Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz