Zajímavosti

Halloweenská noc bude jedinečná, oblohu rozzáří modrý Měsíc

Halloweenská noc bude jedinečná, oblohu rozzáří modrý Měsíc
Zdroj: Thinkstockphotos

Halloweenské oslavy ozvláštní zajímavá podívaná, v sobotu se na obloze objeví takzvaný modrý Měsíc. Druhý úplněk v kalendářním měsíci nastane v 15:51 středoevropského času. Pozorovat ho půjde přibližně od šesti hodin večer.

Modrý úplněk, někdy také modrý Měsíc, je druhým úplňkem v jednom kalendářním měsíci. Letos nastává v sobotu 31. října a rozzáří tak oblohu během halloweenských oslav.

Název vzácného jevu s barvou Měsíce většinou nesouvisí. Náš vesmírný souputník se ale může modře zbarvit třeba při sopečných erupcích, po kterých v atmosféře zůstanou prachové částice.

Během tohoto se modrý úplněk vyskytne pouze 40krát. I proto se v angličtině používá rčení "once in a blue moon" se stejným významem jako "jednou za uherský rok" v češtině.

Související obsah

Podle astrologů má modrý Měsíc dokonce magické schopnosti, tvrzení ale není podložené žádnými důkazy. Na obzor se vyhoupne krátce před šestou hodinou večer.

Podařilo se vám modrý úplněk vyfotit? Svoje snímky Měsíce můžete posílat na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz