Zahraničí

Na kostel ve Vídni zaútočilo asi 50 mladíků, křičeli Alláhu akbar!

Na kostel ve Vídni zaútočilo asi 50 mladíků, křičeli Alláhu akbar!
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Skupina několika mladíků, podle rakouských médií zřejmě tureckého původu, zaútočila na kostel ve vídeňské multikulturní čtvrti Favoriten. Kopali do zpovědnice a vykřikovali u toho islámské zvolání Alláhu akbar (Bůh je veliký). Incident odsoudil kancléř Sebastian Kurz.

Rakouská policie vyšetřuje útok na kostel ve vídeňském obvodu Favoriten, který má zřejmě na svědomí skupina asi 50členná mladých lidí tureckého původu.

Na případ upozornil portál kurier.at. Mladíci vtrhli do kostela za křiku Alláhu akbar (Bůh je veliký) ve čtvrtek. Rozkopali lavice a zpovědnici. Farář sice zavolal policii, útočníci ale stihli utéct. Jejich řádění zachytily kamery.

Ve stejný den útočil 21letý muž z Tuniska ve francouzském městě Nice nedaleko baziliky. Zavraždil tři lidi, jedné ženě uřezal hlavu. Nožem ohrožoval kolemjdoucí i další muž v Avignonu, policie ho zastřelila. Oba rovněž křičeli Alláhu akbar.

Související obsah

Muslimové se bouří kvůli karikaturám proroka Mohameda, které se objevují ve francouzských satirických časopisech. Islám totiž jeho zobrazování zakazuje. Karikatury se považují za motiv posledních teroristických útoků ve Francii, už na začátku října sťal 18letý Čečenec hlavu učiteli, který přednášel o svobodě slova. Rakouká kriminálka se domnívá, že mohly být i motivem poničení kostela.

Incident už odsoudil kancléř Sebastian Kurz. "Všichni křesťané musejí mít možnost svobodně a bezpečně praktikovat svou víru v Rakousku. Budeme rozhodně pokračovat v boji proti politickému islámu a nebudeme se schovávat za falešnou toleranci. Děkujeme všem policistům za jejich nasazení," napsal na twitteru.

Související obsah

Vídeňská policie se domnívá, že stejná skupina, která zaútočila na kostel, se v sobotu dopoledne shromáždila na náměstí Reumannplatz. Strhla se tam rvačka, někteří lidé u sebe měli pyrotechniku a vykřikovali islamistická hesla. Policistům se podařilo identifikovat asi 10 lidí původem z Turecka, ve vyšetřování ještě bude pokračovat.

Podívejte se na reportáž TV Nova o terioristických útocích ve Francii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz