Zahraničí

Slováci už mají výsledky prvního dne plošného testování. Účast byla enormní

I v neděli na Slovensku pokračuje celoplošné testování. První den si odběry nechalo udělat přes dva a půl milionu lidí, pozitivní výsledek vyšel zhruba jednomu procentu z nich. Promořenost ve slovenské společnosti je tak relativně nízká.

V sobotu se nechalo otestovat přes 2,5 milionu lidí, zhodnotil první den celoplošného testování slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Pozitivní výsledek vyšel 25 tisícům lidí, což vychází zhruba na jedno procento.

Premiér Igor Matovič si pochvaluje průběh akce a zároveň se omluvil, těm, kteří neměli na výběr a museli se jít nechat otestovat. Přestože celoplošné testování bylo založeno na dobrovolnosti, někteří musely odběry podstoupit například kvůli výkonu práce. "Promiňte nám, že jsme vás donutili jít na tento test," vzkázal jim Matovič.

Související obsah

Celoplošné testování na Slovensku v sobotu odstartovalo obrovským náporem na odběrová místa po celé zemi. V neděli je ale situace jiná. Zájem výrazně opadl, v řadě měst centra doslova zejí prázdnotou.

"Opravdu klidné ráno. Po sobotním náporu dnes ani stopy. Nečeká se na žádném odběrovém místě ve Starém Městě. I s čekáním na výsledek to zvládnete za maximálně 20 minut," uvedla na sociálních sítích Bratislava.

NAOZAJ POKOJN TESTOVACIE RNO Po sobotnom npore dnes ani stopy. Ak ste sa ete neboli otestova - naprklad preto, e...

Zveejnil(a) Star Mesto - srdce Bratislavy dne Nedle 1. listopadu 2020

Nechat se otestovat pro Slováky znamená vstupenku ven - tedy v případě negativního výsledku. Na Slovensku totiž platí přísné omezení volného pohybu, přičemž výjimku mají lidé, kteří se zúčastnili plošného testování s negativním výsledkem.

Prezidentka Zuzana Čaputová den před spuštěním plošného testování apelovala na vládu, aby ještě přehodnotila podmínky omezení pohybu. Nelíbí se jí totiž, že vláda lidi rozděluje na skupiny podle toho, zda se nechají otestovat, anebo ne. Mnozí ti, kteří by měli o testy zájem, se podle ní na odběry nedostanou a pak nebudou moci vycházet ven kromě výjimečných případů.

Premiér Igor Matovič však zrušení opatření rozhodně nezvažuje. "Mou odpovědí na výzvu paní prezidentky je úspěch, který všichni prožíváme," uvedl. Ty, kterým vyšel při plošném testování, pozitivní výsledek, vyzval k desetidenní karanténě.

Zájem o celoplošné testování byl v sobotu obrovský:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz