APLIKACE TN.CZ
Domácí

Lidé si dělají větší zásoby, velké obchody brali v sobotu útokem

Lidé si dělají větší zásoby, velké obchody brali v sobotu útokem
Zdroj: Getty Images

Většina prodejen musí mít nově v neděli zavřeno. Tisíce lidí tak v pátek i v sobotu vyrazili do obchodů, aby si nakoupili do zásoby. Některé pobočky zaznamenaly nárůst počtu zákazníků až o desítky procent.

Lidé se před plánovaným nedělním zákazem prodeje hromadně vydali do obchodů s potravinami. Více zákazníků zaznamenaly téměř všechny obchodní řetězce. Jak potvrdil mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček, návštěvnost se zvedla až o 40 % ve srovnání se sobotami v předešlých týdnech.

„Už od čtvrtka zaznamenáváme více zákazníků, a to v průměru zhruba o 17 % oproti běžnému provozu,“ řekla mluvčí hypermarketů Globus Lutfia Volfová. Nárůst pocítily také prodejny s menší prodejní plochou. „Máme nárůst v průměru o pět až deset procent,“ potvrdil mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

Lidé také častěji preferují větší nákupy a kvůli nařízením nakupují v menším počtu osob. Trvanlivé potraviny z regálu ve velkém nemizí, jak tomu bylo na jaře. „Zásobování funguje a veškerého zboží je dostatek.“, dodal mluvčí Penny Marketu.

Související obsah


Vládní opatření ale kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. „Zákaz prodeje v neděli bude mít za následek zvýšení koncentrace zákazníků v prodejnách v sobotu, kdy se lidé budou chtít předzásobit, a také v pondělí, kdy budou zásoby doplňovat. Zbytečně tak zvyšuje riziko jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů“, prohlásil Prouza na svém twitteru. Také samotné řetězce se k opatřením vyjadřují opatrně. „Nepovažujeme to rozhodnutí vlády zavřít v neděli za úplně nejšťastnější, protože to způsobuje větší koncentraci lidí na nákupní ploše.“, řekla mluvčí Globusu.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je cílem nedělního zákazu především snížení pohybu obyvatelstva alespoň na jeden den. „Přiklonili jsme se k tomu, že potřebujeme snížit mobilitu. Zavřené obchody na jeden den znamenají, že ji snížíme téměř k nule.“, obhajoval v neděli ministr vládní nařízení.


Většina z největších prodejců má nastavená preventivní opatření již od jara, často nad rámec toho, co nařizuje vláda. Zákazníkům je k dispozici dezinfekce a rukavice. Některé obchody upravily nákupní plochu tak, aby zákazníci mohli dodržovat stanovené rozestupy. Další nainstalovaly zařízení na počítání aktuálně nakupujících lidí. 

nep, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz