Domácí

Obřích dluhů se zbavíte rychleji! Oddlužení by mělo trvat jen tři roky

Obřích dluhů se zbavíte rychleji! Oddlužení by mělo trvat jen tři roky
Zdroj: Profimedia

Vláda na pondělním jednání schválila návrh zákona, který zkrátí délku nových oddlužení pro všechny fyzické osoby na tři roky. Zvýšený důraz se i nadále klade na poctivý záměr dlužníka a práva věřitelů. Tříletý režim oddlužení by mohl začít platit po 1. červenci 2021.

Nejdůležitějším bodem novely je zkrácení doby z dosavadních pěti let na tři roky. Už od dubna se zpřístupnilo pětileté oddlužení všem fyzickým osobám bez ohledu na to, jestli mají dluhy z podnikání. Zkrácené tříleté oddlužení je prozatím vyhrazeno pro vybrané kategorie zranitelných osob, nově se navrhuje zpřístupnit zkrácenou lhůtu všem bez rozdílu.

Novela by také měla usnadnit vstup do oddlužení dlužníkům s exekucemi. "Exekuční srážky, které by za současné právní úpravy byly až do schválení oddlužení uloženy u plátce mzdy, bude možné použít přednostně na úhradu pohledávek výživného a ve zbytku na úhradu nákladů insolvenčního řízení. Dlužník proto nebude nucen po provedení exekučních srážek uhrazovat výživné a náklady řízení z nezabavitelné částky," vysvětlil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Včasnému osvobození dlužníka by neměly bránit případné průtahy při zpeněžování majetku. V novém procesním schématu oddlužení lze dlužníka osvobodit, přestože v okamžiku splnění předpokladů pro osvobození dosud nebylo dokončeno zpeněžení majetku náležejícího do majetkové podstaty.

Související obsah

"Práva věřitelů jsou v novém procesním schématu insolvenčního řízení chráněna stejně účinně jako v současné právní úpravě. Schopnost dlužníka splácet nezajištěným věřitelům alespoň tolik, kolik činí pohledávky insolvenčního správce, zůstává podmínkou povolení oddlužení i nadále," doplnil Řepka.

Poctivost dlužníka se vyžaduje po celou dobu trvání insolvenčního řízení. V opačném případě mu hrozí zejména zrušení schváleného oddlužení nebo odejmutí přiznaného osvobození.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz