Zahraničí

Profil střelce z Vídně: 20letý mladík, makedonské kořeny a cesta do Islámského státu

Profil střelce z Vídně: 20letý mladík, makedonské kořeny a cesta do Islámského státu
Zdroj: Profimedia

Teroristický útok ve Vídni má na svědomí mladý příznivec Islámského státu. V Rakousku pobýval delší dobu. Střelec v pondělí večer ve Vídni zastřelil čtyři lidi a dalších 15 zranil. Nakonec ho zastřelili policisté.

Útočník z Vídně se jmenuje Kujtim Fejzulai, bylo mu 20 let a měl makedonské kořeny. Dokonce měl podle rakouských úřadů ve svých záznamech na policii uvedeny napojení na teroristické organizace. Agentuře APA to řekl rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

V minulosti už byl Fejzulai trestaný. V roce 2019 byl odsouzen na 22 měsíců vězení za pokus o cestu do Sýrie, kde bylo centrum Islámského státu. I tento fakt potvrzuje jeho napojení na teroristickou organizaci.

ZÁBĚRY ZE STŘELBY VE VÍDNI NAJDETE ZDE.

Fejzulai si ale trest neodseděl celý. Byl podmínečně propuštěn dříve kvůli svému nízkému věku a jeho případ se dostal i k soudu pro mladistvé.

Související obsah

Na fotkách na sociálních sítích byl Fejzulai zachycen se zbraněmi, které podle záběrů odpovídaly těm, které byly použity při večerním útoku. Také se na jeho profilu objevují obrázky s motivy Islámského státu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Píše se na Deník.cz