Zahraničí

Ve Vídni zabil stoupenec Islámského státu čtyři lidi. Policie zasahovala i ve Švýcarsku

Pondělní útok v centru Vídně spáchal zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát. Informoval o tom v úterý ráno rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Při útoku zemřeli čytři lidé. Útočníka policie následně zastřelila. Dalších 14 lidí zadrželi policisté při 18 domovních prohlídkách ve Vídni a dolním Rakousku. Dva lidé byli zadrženi také ve Švýcarsku. Česká republika zavedla námatkové kontroly na hranicích s Rakouskem.

Ještě v noci ministr Nehammer hovořil o tom, že policisté pátrají po dalším podezřelém. V úterý ráno se však o něm už nezmiňoval. Policisté však pracují také s verzí, že střelců bylo více. Při 18 domovních prohlídkách ve Vídni a Dolním Rakousku zadrželi vyšetřovatelé podle deníku Kurier 14 lidí.

Švýcarská policie zřídila speciální vyšetřovací tým, který měl ukázat, zda činy ve Vídni nemají nějakou souvislost s kantonem Curych. Vyšetřování ukázalo na dva podezřelé ze Švýcarska. Oba muži (18, 24) byli v úterý odpoledne zadrženi ve městě Winterthur. Jaký vztah měli mladíci se zastřeleným útočníkem, je zatím předmětem vyšetřování, informovala švýcarská policie.

Útočník střílel na šesti místech, zejména v restauracích. Zraněných je 22 lidí, zemřelo pět lidí včetně střelce. Profil útočníka naleznete v tomto článku na TN.cz.

Související obsah


"Máme za sebou útok islámského teroristy. To je situace, kterou jsme v Rakousku už dlouho nezažili. Myslím na oběti a jejich rodiny,“ řekl Nehammer.

Ministr vnitra kvůli nebezpečné situaci vyzval obyvatele Vídně, aby v úterý raději zůstali doma a nikam nechodili. To platí také pro žáky a studenty, kteří nemusí do škol. "Vyhýbejte se centru města,“ vyzývá Nehammer.

První útok se stal v pondělí kolem osmé hodiny večer, kdy policie přijala oznámení ze Seitenstettengasse, odkud bylo hlášeno několik výstřelů. Další útoky byly pak hlášeny na jiných místech, takže se střelec v průběhu celé akce pohyboval. Na záběry z útoku se můžete podívat zde.

Byli jste svědky tohoto incidentu? Žijete ve Vídni? Pokud ano, ozvěte se nám na e-mail zpravy@nova.cz nebo na telefonní číslo 606 090 909.

Související obsah


K útoku mělo dojít před synagogou právě v ulici Seitenstettengasse. Zatím však není jasné, zda byla právě tato budova bezprostředním terčem útoku. Podle svědků se střelba měla ozývat také poblíž metra Schwedenplatz. Centrum města zůstává i nadále uzavřené.

Zdroj: Google Maps

Podle portálu heute.at měl útočník svou zbraň, ze které střílel, údajně koupit na Slovensku. V polovině července měl autem kamarádovy matky spolu s ním zde odcestovat, aby si mimo jiné obstaral také střelivo.

K útokům ve Vídni se přihlásila prostřednictvím své informační agentury organizace Islámský stát.

Preventivní opatření přijali také čeští policisté, kteří na hranicích s Rakouskem zavedli namátkové kontroly. "V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni jsme přijali preventivní opatření na hraničních přechodech s Rakouskem. Policisté provádí namátkové kontroly vozidel a cestujících," informovala česká policie.


Kromě toho policie hlídá také nejvýznamnější židovské památky v Česku. Jedná se však pouze o preventivní opatření vzhledem k situaci v Rakousku.

Od úterního rána se kvůli teroristickým útokům v Evropě zostřila bezpečnostní opatření také v Praze. Informoval o tom na twitteru náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

"V souvislosti s teroristickými útoky v Evropě a pondělním útokem ve Vídni zvyšujeme od úterního rána bezpečnostní opatření v Praze, zejména v blízkosti židovských památek, v metru a v prostředcích MHD,“ napsal Hlubuček.

Česká policie preventivně hlídá hraniční přechod s Rakouskem, podívejte se na video:

Policie zavedla také hlídky u významných židovských památek:

Jak to dnes ve Vídni vypadalo se podívejte v reportáži Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz