Podvodník

Zneužil dávky pro OSVČ a vyčerpal statisíce! Hrozí mu 10 let vězení

Zneužil dávky pro OSVČ a vyčerpal statisíce! Hrozí mu 10 let vězení

Škodu za více než 600 000 korun způsobil čtyřicetiletý muž cizí státní příslušnosti. Opakovaně a neoprávněně čerpal kompenzační bonusy určené pro živnostníky. Od června 2020 vystupoval pod falešnou identitou a pro vyplácení bonusů neváhal zneužít identitu 24 konkrétních osob bez jejich vědomí. Muži hrozí za trestný čin podvodu až desetiletý trest odnětí svobody.

Muž si informace o konkrétních osobách zjišťoval ve veřejně dostupném obchodním rejstříku. Do žádostí uváděl bankovní účty, které si pro tyto případy vytvořil sám na falešný maďarský doklad totožnosti. Tímto způsobem se mu podařilo z finančního úřadu vylákat necelého čtvrt milionu korun, přičemž dalších téměř 400 000 korun se vybrat pokusil. Kontrolní mechanismy však zaznamenaly podezřelou aktivitu a další částky tak vyplaceny nebyly.

Související obsah

Kriminalisté pracovali na případu od letošního června na základě oznámení finančního úřadu v Praze. V průběhu vyšetřování shromažďovali informace a důkazy, které je přivedly na stopu muže žijícího v malé obci na Rokycansku. V jednom z místních rodinných domů byl koncem října v tu dobu podezřelý muž zadržen. Ačkoli nejprve odmítal s policií spolupracovat, nakonec se pod tíhou důkazů a výsledků domovní prohlídky přiznal.

Související obsah

Kompenzační bonusy byly pro určeny živnostníky, kterým koronavirová krize výrazně zamezila nebo úplně znemožnila možnost podnikat. Částky byly vypláceny nejprve za období od 12. března do 30. dubna, poté i za období od 1. května do 8. června. V současnosti mají nárok na bonusy podnikatelé z řad OSVČ a společníci malých s.r.o. s převažující činností podnikání v přímo omezených oblastech ekonomiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Podvodník

Důležité Události

Píše se na Deník.cz