Domácí

Senátní volby a šíření covid-19 mají souvislost, prokázala studie!

Senátní volby a šíření covid-19 mají souvislost, prokázala studie!
Zdroj: TV Nova

Druhé kolo senátních voleb mělo přímý dopad na počty infikovaných koronavirem. Ve své analýze to uvádí Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP. Jinými slovy, tam kde se volilo, byl vyšší nárůst pozitivních případů.

Autoři studie uvádějí, že s 95% spolehlivostí se dá tvrdit, že nárůst nových pozitivních případů v obvodech, v nichž se konalo druhé kolo senátních voleb, byl dva týdny po volbách rychlejší než v obvodech, kde se volby nekonaly. Studie ukazuje, že již přibližně týden po volbách se začal objevovat rozdíl mezi volebními a nevolebními obvody a tento rozdíl se dále den po dni zvyšoval. Tato doba zhruba odpovídá  mediánové inkubační době onemocnění Covid-19.

V prvním kole se ještě volilo celonárodně, ovšem v druhém kole už volily pouze některé okresy. Průměrná účast v druhém kole senátních voleb dosahovala v průměru jen 16,7 %. I přesto ale voliči, kteří se k volbám ve druhém kole dostavili, podle nich zvýšili rychlost nárustu pozitivity o 16 %. Jak na to přišli?

V obvodech, kde druhé kolo senátních voleb neproběhlo, přibylo za 14 dní od druhého kola voleb v průměru 125 % nových případů. A ve 14. den byl nárůst nových případů vyšší ve volebních okrscích o 20 procentních bodů. Zorganizování voleb tak zvýšilo rychlost růstu o 16 % (čili 1.45 / 1.25 - 1 = 0.16).

Související obsah

Pro budoucí organizaci masových prezenčních voleb je toto samozřejmě nepříznivá zpráva. Obecně vzato je však jedno, zda se budou konat volby nebo jiná hromadná akce. Jakákoliv zvýšená mobilita obyvatelstva se ve dvoutýdenním horizontu projeví na dynamice epidemie s pravděpodobností blížící se jedné. Podstatný je totiž počet lidských setkání. Z tohoto pohledu chceme-li, aby počet nových pozitivních případů klesal dostatečně rychle, je namístě vyvarovat se akcí, které zvyšují mobilitu obyvatelstva. Ať už jde o akce se slevami v nákupních střediscích nebo svatby či jiné hromadné oslavy.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz