Koronavirus

Studenti nesmí na koleje, ale nájemné platit musí! Stojí je to tisíce

Studenti v Českých Budějovicích museli během nouzového stavu platit za ubytování na kolejích plnou částku 2 700 Kč, a přitom tam měli po celou dobu kvůli nařízení zákaz vstupu. Za březen, duben a začátek aktuálního školního roku tak vyhodili téměř 8000 korun.

Studentka Zdravotně sociální fakulty Karolína Steinerová nechtěla, aby studenti zbytečně platitli peníze za koleje. Rozhodla se proto iniciovat petici, kterou usilovala o snížení nájemného alespoň o 50 %. Ona sama má štěstí, že patří díky praxi v oboru do skupiny nájemníků, kteří mohli na kolejích setrvat. Petici podepsalo více než pět set signatářů a po čtrnácti dnech přišlo i rozhodnutí ředitele Kolejí a menz. Ivan Hájek přistoupil na snížení nájemného o 50%.

Související obsah


Ovšem háček je v tom, že se nájemné na kolejích v Českých Budějovicích platí na měsíc dopředu, tudíž už mají studenti listopad uhrazený. Padesátiprocentní slevy se tedy dočkají až při další platbě 20. listopadu, kdy se dostanou na částku 1350 korun. Smůlu už ale mají studenti, kteří se z kolejí průběžně odhlásili, protože je prosincová kompenzace úplně mine.

Razantnější snížení nájmu a dodatečné vrácení peněz vedení kolejí odmítlo i proto, že řada studentů čerpá v plné výši ubytovací, sociální nebo mimořádné stipendium. A také kvůli negativním zkušenostem z jara, kdy se Jihočeská univerzita dostala do ztráty 10 milionů korun kvůli uzavření menz a květnovému snížení nájemného na polovinu.

Související obsah


V současné době je na kolejích ubytováno z celkového počtu 1579 nájemníků pouhých 20 % studentů. Jedná se zejména o cizince, studenty s nařízenou karanténou a vysokoškoláky s pracovní povinností v některém z lékařských zařízení. Ostatní studenti se většinou vrátili zpátky k rodičům, protože v době pandemie přišli nejen o bydlení, ale také o brigády.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz