Zahraničí

Marihuana, ale i heroin a kokain. Američané hlasovali také o drogách!

Marihuana, ale i heroin a kokain. Američané hlasovali také o drogách!
Zdroj: Profimedia

I když se oči celého světa upírají na Spojené státy americké především kvůli volbě prezidenta, zdejší voliči v referendech rozhodovali i o řadě dalších témat. Hned v několika státech dali lidé zelenou legalizaci marihuany, v jednom dokonce i přechovávání tvrdých drog!

Obyvatelé Oregonu jako první v USA v úterním hlasování rozhodli, že držení malého množství tvrdých drog - například heroinu, kokainu nebo metamfetaminu - už nebude automaticky trestným činem. Dalších pět států zlegalizovalo marihuanu pro dospělé.

Američané v referendech samozřejmě neřešili jen drogy - celkem ve 32 státech hlasovali o 120 zákonech nebo úpravách dodatků ústavy. Na přetřes přišly mimo jiné potraty, rasová nerovnost nebo daně.

Související obsah

Ale největší pozornost na sebe strhl právě Oregon, jehož voliči dali zelenou tvrdým drogám. Iniciativa podle portálu CBS News počítá s tím, že hříšníci zatčení s malým množstvím tvrdých drog se budou moct vyhnout soudu a tím i případnému pobytu za mřížemi.

Místo toho na ně bude čekat pokuta ve výši 100 dolarů (asi 2300 korun) a odvykací program. Léčebny mají být financované z výnosů z prodeje legální marihuany, kterou Oregon povolil už před několika lety.

Dekriminalizaci tvrdých drog podpořili oregonští demokraté spolu s částí organizací sdružujících lékaře a zdravotní sestry. Republikáni naopak opatření označili za příliš radikální a část žalobců o něm mluví jako o zbrklém.

Voliči v Oregonu kromě toho také jako první v USA při hlasování posvětili terapeutické využtí psychedelických hub.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz