Domácí

Od bitvy na Bílé hoře uplynulo 400 let. Krvavý střet připomíná mohyla

Dnes, 8. listopadu 2020, uplynulo přesně 400 let od legendární bitvy na Bílé hoře. Krvavý střet české stavovské armády s císařskými vojsky a armádou německé Katolické ligy na počátku třicetileté války připomíná skromný mohylový památník.

Bitva na Bílé hoře byla koncem českého stavovského povstání. To odstartovalo roku 1618 a o tři roky později za ním udělala definitivní tečku poprava 27 českých "pánů" na pražském Staroměstském náměstí.

Podle informací historiků bitvu mezi českými stavovskými vojsky a vojáky císaře Ferdinanda II. Štýrského a německé Katolické ligy zprvu zdržovala mlha. Stavovští vojáci dorazili na Bílou horu okolo půlnoci ze 7. na 8. listopadu, armáda ligy o několik hodin později.

Související obsah

Ke střetu údajně mělo dojít až odpoledne, kdy se mlha zvedla a vojska na sebe viděla. Rozsahem ani počtem mrtvých nešlo zdaleka o největší bitvu českých dějin, měla však obrovské následky z hlediska historie. Po vítězství katolíků české země opustila nekatolická šlechta i inteligence, včetně Jana Amose Komenského.

Bitvu na Bílé hoře připomínají například názvy ulic v místech mezi Motolem, Ruzyní a Řepy a zejména v okolí letohrádku Hvězda. Nedaleko zdi tamní obory probíhaly nejtvrdší boje. Ulice Thurnova například připomíná jednoho z vůdců stavovského povstání, Falcká zase tehdejšího "zimního krále" Fridricha Falckého.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz