Zahraničí

Z vyučeného pekaře designerem bot, před 120 lety se narodil zakladatel známé firmy

Z vyučeného pekaře designerem bot, před 120 lety se narodil zakladatel známé firmy
Zdroj: Profimedia

V úterý 3. září jsme si mohli připomenout 120. výročí narození zakladatele světoznámé značky Adidas Adolfa Dasslera. Ne všichni ví, že velkou konkurenční značku Puma založil jeho bratr poté, co se rozhádali.

Život německého podnikatele Adolfa Dasslera připomínal pohádku o tom, jak se z vyučeného pekaře stal designer, který si na začátku minulého století splnil svůj sen. V prádelně své matky sešil z plátna svou první sportovní botu.

Velké ambice měl ale i jeho bratr Rudolf. V roce 1924 si společně založili malou obuvnickou firmu. A dařilo se jim. Na trh uvedli první kopačky a tretry.

Do jejich života ale zásadně zasáhla 2. světová válka. Rozhádali se kvůli rozdílným názorům na nacismus. A jako už to často mezi bratry bývá – jejich vztah poznamenaly i ženy. Rudolf měl mít údajně pletky s Adolfovou manželkou.

Související obsah

Hned po válce se jejich firma rozdělila i přes to, že s ní slavili velký úspěch – v jejich botách mimo jiné získal na berlínských olympijských hrách v roce 1936 čtyři zlaté americký běžec Jesse Owens.

Adolf v roce 1947 založil firmu Adidas a mladší z bratrů Rudolf o rok později Pumu. Adolf začal z přebytečných pneumatik amerických džípů vyrábět tenisky. Rudolf se vrhl na výrobu vlastní sportovní obuvy. Bratři se už do smrti neusmířili. Jsou sice pohřbeni na stejném hřbitově v bavorském Herzogenaurachu, ale na jejich přání daleko od sebe.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz