Domácí

Turisté ruší rezervace, hotely na horách jsou téměř prázdné!

Blížící se zimní sezóna na českých horách nevypadá dobře. Hotely a penziony jsou kvůli nouzovému stavu zavřené a není jasné, jak ještě dlouho budou. Zejména zahraniční turisté ruší rezervace. Zatímco loni byl problém sehnat na Silvestra volný pokoj, letos je zamluvených jen deset procent lůžek.

Zavřeno, zhasnuté recepce, na chodbách ozvěna a pokoje prázdné. Na hřebenech Krkonoš svítí sluníčko a je lehce nad nulou. Zimní sezona pomalu začíná a už teď je jasné, že bude jiná než obvykle.

Majitelka hotelu Sněžka ve Špindlerově Mlýně má prázdný rezervační list. Češi prý zatím s rušením pobytů během vánočních svátků váhají, to se ale nedá říct o cizincích. "Spíše rezervace stornují anebo je přesouvají na příští rok," popsala majitelka Petra Gottfriedová.

Hotel Centrál majitel loni zmodernizoval a čekal, že se mnohamilionové investice začnou vracet. A teď to vypadá, že si na přelomu roku budou turisté hrát v budově na schovávanou. "Silvestr, tam je obsazenost 10 procent," sdělil ředitel hotelu Ondřej Leplt. Některé pracovníky už museli propustit.

Kromě lyžařů cílí provozovatelé třeba i na velké akce. Například v hotelu Harmony mělo být v lednu šest kongresů. "Trvaly by dva až tři dny. Účast by byla 200 lidí, není žádný," uvedla marketinková a obchodní ředitelka hotelu Jitka Hronešová.

Související obsah

Až 70 procent klientely je ze zahraničí. Třeba Němci si kvůli koronavirovým opatřením dovolenou na českých horách prý rozmysleli jako první. Hosté sice mohou vyrazit na dovolenou v únoru, ale budou moci očekávat, že na devět dní půjdou do karantény.

Hotely tak zastavily modernizaci. Z poplatků za lůžka navíc žijí i městské rozpočty. "Dá se říct, že to je hodně přes deset milionů. Radnice o tyhle peníze přijde," potvrdil Martin Jandura z Infocentra Špindlerův Mlýn. Peníze slouží třeba na opravu cest.

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz