Domácí

Kabátek obhájil svůj post. Dál povede největší zdravotní pojišťovnu VZP

Správní rada rozhodla na pondělním zasedání, že zdravotní pojišťovnu dále povede Zdeněk Kabátek. Zvolila ho na třetí volební období, zvolen byl na další čtyři roky.

Správní radu tvoři 30 členů, z toho 10 jmenuje vláda a 20 členů volí Poslanecká sněmovna. Osm zástupců v radě má vládní hnutí ANO, tři zástupce ODS, po dvou členech mají Piráti a SPD. ČSSD, KSČM, TOP 09, STAN a lidovci mají po jednom místě v radě.

Výběr ředitele probíhá tajnou volbu z kandidátů navržených některým z členů správní rady. Zvítězí ten, kdo dostane minimálně 16 hlasů z třiceti. Ze zákona musejí uchazeči splňovat tři podmínky - bezúhonnost, zdravotní způsobilost a dokončené vysokoškolské vzdělání.

Další jméno kandidáta na ředitele mohlo být navrženo i přímo na zasedání rady. Příliš pravděpodobné to ale nebylo, podle některých členů správní rady nebylo třeba jej měnit. „Pan Kabátek pojišťovnu vede dobře, její ekonomika je zdravá, plány, které jsou udělány, jsou z pohledu správní i dozorčí rady dobré čili my nikoho dalšího navrhovat nebudeme,“ prohlásil místopředseda správní rady a poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.

Současný ředitel Zdeněk Kabátek má za sebou ve funkci dvě volební období. Předtím byl vrchním ředitelem pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Údajně má podporu týmu kolem prezidenta Miloše Zemana.

David Šmehlík je náměstkem od roku 2018. Předtím působil jako poradce bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podporu mu měli přislíbit premiér Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO). Předmětem tajemné vyšehradské schůzky mezi Faltýnkem a tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, která Prymulu stála místo ministra, tak mohla být mimo jiné právě debata o volbě šéfa VZP.

Související obsah

Nejvěštší zdravotní pojišťovna má téměř šest milionů klientů. Podle původního plánu měla letos hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a s o 30 milionů nižšími výdaji. Příští rok by díky očekávanému navýšení plateb za státní pojištěnce mohla mít rozpočet asi 230 miliard korun.


Ředitel VZP má měsíční hrubý plat 225 tisíc korun. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu korun. Za rok 2019 schválila správní rada pojišťovny Kabátkovi odměnu 1,282 milionu korun hrubého.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz