Domácí

Na Českolipsku našli mrtvou vlčici, kolem by mohla být smečka

U silnice na Českolipsku našli houbaři mrtvou dospělou vlčici. Ležela ve smrčině kousek od silnice mezi obcemi Dubá a Ždíreckým dolem. Odborníci se domnívají, že vzácnou šelmu s největší pravděpodobností srazilo projíždějící auto. Mrtvou vlčici pak předali pracovníkům Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

"Pravděpodobně jak vyskočila na silnici, tak byla sražena autem, ale to je jenom domněnka. Kontaktoval jsem ochranu přírody. Myslivci s ní nesmí ani manipulovat při nálezu. Udělali jsme to tak, jak nám zákon ukládá, a celou věc předali," řekl Miroslav Křupala, starosta obce Vrchovany, která s Dubou sousedí.

Jde o nejpřísněji chráněného živočicha u nás. Tělo vlčice teď experti podrobí důkladnému výzkumu. Výzkum by mohl pomoci potvrdit i hypotézu, že na Českolipsku se pohybují s největší pravděpodobností už dvě vlčí smečky. Předpokládají, že půjde o vlka nížinného, který do Česka přešel z oblasti Lužice na česko-polském území. Více by měla ukázat pitva.

Související obsah

To potvrdila i Jindřiška Jelínková, specialistka na vlky z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR): "Provádíme pitvu, provádíme rentgenový snímek, abychom potvrdili příčinu úhynu. Dokážeme určit přesně stáří. Dokážeme zjistit, zda už měla vlčata. Podle analýzy DNA i zjistit o příslušnost k nějaké konkrétní smečce."

vkl, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz