Koronavirus

Vědci odhalili další následky covidu. Projevily se až u pětiny pacientů

Lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19, mohou mít zvýšené riziko psychických poruch, jako je deprese, tvrdí nová studie. Téměř pětině z nich byla do tří měsíců diagnostikována nějaká duševní nemoc.

Vědci zkoumali lékařské záznamy 69 milionů lidí ve Spojených státech v období od ledna do srpnna. Data zahrnovala i 62 tisíc pacientů s covidem-19. Zjistili, že během tří měsíců po prodělání nemoci téměř každému pátému pacientovi (18 %) lékař diagnostikoval psychickou poruchu.

Studie, na kterou upozornil web CNN, tak odhalila, že u pacientů s covidem-19 je dvakrát vyšší pravděpodobnost na propuknutí duševní poruchy než u jiných onemocnění, která v rámci výzkumu vědci z oxfordské univerzity sledovali.

Porovnávali covid-19 s chřipkou a jinými infekcemi dýchacích cest, zlomeninami kostí, kožními chorobami a žlučovými a ledvinovými kameny. Zatímco psychické problémy se objevily u 18 % pacientů po covidu-19, u chřipky to bylo 13 %.

Související obsah

"Je těžké posoudit toto zjištění. Psychiatrická onemocnění se u nemocných lidí objevují často a nemusí být překvapivé, že u pacientů s covidem-19 se to stává častěji, když se pochopitelně obávají, že by jim mohlo být opravdu zle a také musí vydržet období izolace," komentuje studii profesor David Curtis z londýnské univerzity.

Úzký vztah mezi covidem-19 a následnými duševními poruchami může mít podle profesora psychiatrie a autora studie Paula Harrisona řadu vysvětlení. Jedním z faktorů může být přímý účinek viru na nervovou soustavu. Dalšími mohou být léky, které pacient užívá či strach z následků onemocnění a obecně z pandemie.

"Na základě předchozích pandemií víme, že duševní problémy obvykle u přeživších nastávají. A tato studie naznačuje stejný vzorec i u covidu-19, takže to není neočekávané," konstatovala profesorka psychologie Til Wykesová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz