Domácí

Rodiče zpackali domácí porod, dítě umřelo. Od soudu odešli s podmínkou

Rodiče zpackali domácí porod, dítě umřelo. Od soudu odešli s podmínkou
Zdroj: Getty Images

Krajský soud v Plzni v úterý udělil podmíněné tresty rodičům miminka, které minulý rok v srpnu zemřelo po domácím porodu. Zrušil tak verdikt okresního soudu, který sice oba rodiče shledal vinnými z usmrcení z nedbalosti, neuložil jim však žádné tresty.

Podmíněný trest od plzeňského krajského soudu dostala matka i otec dítěte, které přišlo loni v srpnu o život po domácím porodu. Informaci redakci TN.cz potvrdila tisková mluvčí soudu Jana Durná. Oba rodiče obdrželi roční trest ve vězení s podmíněným odkladem na jeden rok, přičemž rozsudek je pravomocný.

Trest podle Durné "odpovídá dolní hranici trestní sazby". Důsledek jednání manželů je příliš vážný a nemůže tak zůstat zcela bez trestu, uvedl krajský soud. Upustit od potrestání je možné jen v případě, že pouhé projednání případu stačí k ochraně společnosti.

"Tato ochrana nebyla zajištěna, a to především vzhledem k vysoké závažnosti jednání obžalovaných, které mělo za následek smrt jejich dítěte," vysvětlila Durná.

O upuštění od trestu původně rozhodl okresní soud. Ten sice oba rodiče uznal vinnými z usmrcení z nedbalosti, nepotrestal je však z toho důvodu, že se na miminko těšili a jeho smrt pro ně byla nejhorším možným trestem. Manželům přitom hrozilo až šest let za mřízemi.

Související obsah

Tragický případ se odehrál v srpnu minulého roku v obci na jihu Plzeňska. Novorozený chlapeček měl zemřít na podchlazení v kombinaci s vykrvácením. Narodil se doma teprve v sedmém měsíci těhotenství. Podle matky se jednalo o rychlý a bezproblémový porod, rodiče však dítěti nezajistili lékařskou péči.

"Obžalovaná porodila za přítomnosti otce předčasně v kuchyni bez lékařské pomoci či asistence. Následně nepřivolali lékařskou pomoc, nepodvázali pupečník, nezajistili dítěti pomoc a dostatek tepla," uvedla již dříve u soudu státní zástupkyně.

Místo přivolání záchranářů se rodiče rozhodli jít spát. Až v noci zjistili, že miminko nedýchá. Teprve poté následovalo přivolání sanitky. Posádka ale už nic nezmohla, nepomohla ani snaha otce dítě resuscitovat ještě před jejím příjezdem.

Související obsah

"Praskla mi voda, než se manžel vrátil s ručníky, tak jsem porodila. Dítě bylo živé, přisálo se na prso. Chtěli jsme si pak na chvíli lehnout, odpočinout si," vysvětlovala u soudu matka. Prohlásila, že nevěděla, že při předčasném porodu mohou vzniknout komplikace.

U soudu se nechala slyšet, že lituje, že nepřivolala záchranáře. "Byla to největší chyba mého života," řekla. Podle soudního znalce chlapec vykrvácel. Vzhledem k tomu, že se narodil teprve v sedmém měsíci, chyběla mu schopnost vytvářet teplo, bez inkubátoru se tak navíc dostal do stavu podchlazení.

Připomeňte si tragickou událost v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz