Ekonomika

Středula o návrhu pracovního volna: Hledal jsem cestu, jak pomoci

I ve Snídani s Novou se v úterý řešil návrh odborářů, kteří chtěli po vládě, aby 13. a 16. listopadu vyhlásila pracovní volno. Hostem byl tentokrát předseda odborářů Josef Středula.

Navrhovatel Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), v úterní Snídani s Novou vysvětloval, proč s tímto návrhem přišel. "Hledal jsem cestu, jak pomoci. To pondělí si lidé berou volno, tak mi to přišlo přirozené,“ vysvětlil Středula.

Podle ekonomů přijde zaměstnavatele jeden den volna navíc na šest až dvanáct miliard korun. "České firmy nejsou v dobrém stavu, potýkáme se s hlubokou krizí,“ popsal situaci ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Vláda návrh zamítla i kvůli nejasné právní stránce. "Z epidemiologického hlediska by mohlo být pozitivní, kdybychom měli několik dní v kuse volno. Neexistuje žádná legální forma, jak by to stát mohl nařídit," vyjádřil se ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Irena Dvořáková, Jaromír Pavlík, jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz