Ekonomika

V Česku roste nezaměstnanost. Volné pozice ale často nabízí nízké mzdy

V Česku roste počet nezaměstnaných. Práci hledá zhruba 272 tisíc lidí, což je o 75 tisíc více než loni touto dobou. Míra nezaměstnanosti je 3,7 procenta, což je sice stále nejméně v Evropě, ale podle odborníků po Novém roce nezaměstnaných výrazně přibude.

Ekonomická krize se začíná projevovat i na počtu nezaměstnaných. Jedním z těch, kteří o práci přišli je 30letý Aleš. Pracoval několik let na pražském letišti jako dispečer taxislužby. "Před rokem v tuhle dobu jsme se nezastavili a letos v tuhle dobu sedá 15 letadel přes den, což je desetiprocentní provoz. Teď jsme tam neměli skoro co dělat," srovnal.


Během jarní vlny pandemie pracoval nárazově, na podzim musel skončit úplně. Sám se navíc nakazil koronavirem a deset dní měl vysoké teploty a potíže s dýcháním. "Když jsem po té koroně nastoupil, tak tam opravdu ten provoz šel úplně dolů, žádní turisté, ten cestovní ruch je zničený," dodal Aleš. Zaměstnavatel prý mu sice místo podrží, ale jak to dopadne, nikdo neví. Pokud budou letadla, budou turisté a bude i práce.


V České republice je ale stále méně uchazečů o práci než nabízených pracovních pozic. "Většina volných pozic je špatně placených a lidé o ně nemají zájem," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah


Nejvíce volných míst je také v oboru stavebnictví, jenže zaměstnanci se do něj příliš nehrnou. Přesto portály nabízející zprostředkování zaměstnání, ale i personální agentury, zaznamenávají zvýšenou poptávku po práci.


"Velký zájem je nejvíce o IT specialisty a obchodníky, úbytek o zaměstnance v oboru marketingu, a gastro, tam nejsou poptávky," porovnal ředitel portálu Předvýběr.cz František Boudný.


"V tuto chvíli je nejhorší situace v Ústeckém regionu a Moravskoslezském kraji, nejlepší je na Pardubicku a v jižních Čechách," objasnil Křeček. Problémem podle odborníků je nedostatek zahraničních dělníků. Téměř tři čtvrtiny zaměstnavatelů uvádějí, že by na volnou pozici brali i je.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz