Koronavirus

Covid lidi už tolik nezajímá. Dřívější zvědavost nyní střídá znechucení

Covid lidi už tolik nezajímá. Dřívější zvědavost nyní střídá znechucení
Zdroj: Getty Images

S příchodem pandemie koronaviru se i v Česku začali lidé více se nemoci informovat. Postupem času ale zájem o literaturu s tématikou covidu klesá. Češi však začali více číst doma.

Zatímco na jaře lidé prahli hlavně po literatuře o epidemii koronaviru, na podzim to už neplatí. Podle statistik, které má z prodeje portál Knihobot.cz, je nyní největší zájem o učebnice pro samouky. Zvědavost a napětí z jara vystřídala únava a znechucení ze života během pandemie. Osobní zkušenosti Čechy vyčerpaly a chtějí teď především klid.

"V našich objednávkách nejčastěji nacházíme knihy k rozptýlení, třeba fantasy nebo literární klasiku," popsal rozdíly mezi trendem na podzim a na jaře Pavel Pekař, spoluzakladatel Knihobot.cz. "Značně ale přibylo objednávek učebnic pro samouky, což naznačuje, že jarní snaha o zužitkování uvolněného času sebevzděláváním přetrvává."

Související obsah

Redakce v této záležitosti oslovila i nakladatelství Knihy Dobrovský. "Vidíme zde velmi silný trend, který může se současnou situací souviset. Obecně narůstá zájem o tituly, kde je akcentována lidskost, boj s nepřízní osudu či historická období, která byla podobně obtížná," řekl Adam Pýcha, marketingový ředitel Knihy Dobrovský.

Obecně ale platí, že Češi během koronakrize začali více číst. Zájem o knihy se zpřísněním opatření stále roste, tvrdí Pekař. "Tržby nám stoupají týden od týdne. Vánoce ještě nejsou tak blízko, a tak předpokládáme, že Češi chtějí čas v izolaci svého domova využít produktivně. Poslední dobou si všímáme, že na našich stránkách někteří lidé tráví klidně i hodiny výběrem knih. To dříve nebývalo běžné," doplnil.

Podívejte se na video, jak by mohly letos vypadat nákupy o Vánocích: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz