Domácí

V jižních Čechách se dál šíří žloutenka, nakazilo se už skoro 80 lidí

Skoro osmdesát nakažených žloutenkou typu A evidují hygienici na jihu Čech. Nákaza se na konci září rozšířila z jedné jídelny u nádraží v Českých Budějovicích. Od té doby týdně přibývá několik nakažených.

Hygienici nejvíc nakažených evidují na Českobudějovicku, kde museli z preventivních důvodů uzavřít i jednu mateřskou školu. V současné chvíli je v celém kraji nakaženo celkem 77 lidí a není vyloučeno, že ještě nějaké případy přibudou.

Jen v tomto týdnu hygienici zaznamenali čtyři nové případy nákazy, podle ředitelky hygienické stanice šlo o rodinné kontakty už dříve dohledaných pozitivních osob, které se v jídelně nakazily.

Žloutenka typu A se na konci září začala šířit z jedné českobudějovické provozovny u nádraží, nemocí byla zřejmě infikována jedna z pracovnic. Poté, co se nákaza ze zařízení začala šířit, hygienici jídelnu uzavřeli a všichni nemocní museli nastoupit do 50denní karantény.

Související obsah

Někteří pacienti skončili v českokrumlovské nemocnici, která kvůli žloutence zřídila speciální oddělení. Nakažení jsou nejen na Českobudějovicku, ale i Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku, Strakonicku a Táborsku.

K typickým příznakům žloutenky patří žluté zbarvení kůže a bělma a nevolnosti. Pacient může mít i pocit, že má chřipku. V případě takových potíží by měl kontaktovat svého lékaře.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz