Zajímavosti

Úžasný nález! Archeologové odkryli stovku zdobených sarkofágů

Úžasný nález! Archeologové odkryli stovku zdobených sarkofágů
Zdroj: APTN

Nález stovky sarkofágů oznámily v sobotu egyptské úřady. Některé z nich obsahovaly i mumie. Nález se podařil v nekropoli jižně od Káhiry.

Více než 2500 let ležely v písku poblíž Káhiry, nyní spatřily světlo světa. Celkem asi 100 sarkofágů a 40 pozlacených soch našli egyptští archeologové.


Egyptské úřady nález oznámily na sobotní tiskové konferenci konané poblíž slavné Džoserovy pyramidy v Sakkáře, která leží nedaleko místa vykopávek. Na sarkofázích, z nich některé obsahovaly i mumie, jsou stále ještě patrné původní barvy a další zdobení. "Jednalo se o bohaté obyvatele, příslušníky elity, mohli si dovolit nákup zlacených sarkofágů," popsal Chálid Anani.


Na tiskové konferenci jeden ze sarkofágů archeologové otevřeli, na záběry se můžete podívat ve videu pod titulkem.

Související obsah


Pohřební vybavení pochází zřejmě z dob Ptolemaiovské dynastie, která vládla v Egyptu asi od roku 320 před naším letopočtem do 30 našeho letopočtu. Některé nálezy jsou však ještě o stovky let starší.


Kvůli velikosti nálezu jej bude nutné rozdělit do více muzeí. Jedná se o pokračování série nálezů v Sakkáře od letošního září, celkem našli archeologové přes 140 uzavřených sarkofágů, většina z nich stále obsahovala mumie.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz