Domácí

Potravinovým bankám dochází jídlo, přibývá ale lidí, kteří potřebují pomoc

Potravinovým bankám docházejí zásoby. A to může být velký problém pro lidi, kteří jsou odkázáni na charitu – jedná se třeba o samoživitelky, seniory, hendikepované lidi, ale i bezdomovce. Navíc kvůli koronavirové krizi lidí, kteří potřebují pomoc, výrazně přibývá.

Paní Kolářová se sama stará o dvě děti. Kvůli koronaviru se dostala do finančních potíží. I ona teď využívá pomoc potravinové banky. "Většina mých zakázek je dopoledne, ty jsem vlastně musela odříznout kvůli distanční výuce," popsala Kolářová.


Přiznává, že bez pomoci by s rodinou nezvládla vyžít. "Většinou tam jsou základní potraviny jako těstoviny, mouka, olej či mléčné výrobky," řekla.


Z potravinových bank odebírají jídlo dobročinné organizace, které je potom rozdávají svým klientům. "Naši klienti touto dobou čím dál tím více čerpají tuto pomoc," sdělila Eva Vydrová z organizace Úsměv.

Související obsah


Zásoby v potravinových bankách docházejí. V centrálním skladu v pražských Říčanech už je většina polic prázdná. "Chybí nám zhruba kolem 500 tun potravin které bychom potřebovali mít ve skladech. Zejména v posledních dvou měsících některé regiony hlásí veliké nárůsty, v průměru je to o 40 procent víc lidí, kteří potřebují potravinovou pomoc," srovnala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.


Potravinovým bankám v tuto chvíli nejvíce chybí trvanlivé potraviny, po kterých je největší poptávka, jako třeba těstoviny, luštěniny, rýže nebo masové konzervy.

Související obsah


Banky dostávají potraviny od obchodních řetězců, dárců anebo výrobců zdarma. Krize je ale momentálně dohnala až k tomu, že začaly dokonce potraviny nakupovat samy. Spoléhají i na sbírky.


Do potravinové sbírky se může zapojit kdokoliv a to tak, že nákup pro potřebné nechá na sběrném místě za pokladnami obchodů.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz