Zahraničí

Hlasování pomocí nedopalků cigaret. Anketa diskriminuje nekuřáky!

Dokouří a řeší co s nedopalkem. To je častý problém kuřáků cigaret. V ulicích měst tak začali vznikat hlasovací cigaretové koše. Jeden takový mají i ve slovenské Nitře.

Cigaretové nedopalky zatěžují nejen životní prostředí, ale v ulicích měst působí i dost nevzhledně. S nápadem, jak vyřešit tento problém, přišli na Slovensku. V Nitře vznikly hlasovací schránky, kde kuřáci mohou volit pomocí nedopalků, a ty tak nekončí na zemi.

Princip je jednoduchý. Na schránce je napsaná otázka a pod ní se nacházejí dvě možnosti. Kuřák svým nedopalkem následně hlasuje, která z možností se mu více zamlouvá. Otázky vymýšlejí psychologové. Důležité je, aby se vázaly na daný region a kuřáky tak přiměly hlasovat.

Související obsah

Nitranský "anketový popelník" cílí hlavně na hudební fanoušky. Kuřáci tak mohou hlasovat, zdali mají raději kapelu Horkýže Slíže, nebo Desmod. "Myslím, že je to výborný nápad. Jen by mě zajímalo, kdo pak bude ty nedopalky sčítat," řekl pro tvnoviny.sk zpěvák kapely Desmod Mário Kollár.

Se stejným nápadem před časem přišlo i několik českých měst. "Vajglové" koše instalovali například ve Zlíně nebo Českých Budějovicích, uvažovali o nich i v Brně. Ve Zlíně se občanů ptali, zdali si myslí, že se hokejisté Motoru dostanou do extraligy.

Cigaretový anketní koš v Českých Budějovicích:

Zdroj:

Cigaretové hlasování ovšem znevýhodňuje jednu skupinu, a to nekuřáky. Právě ti se tak nemohou na rozdíl od "nikotinových závisláků" v anketě vyjádřit. I když by hlasovaní pomocí jiných předmětů bylo možné, ztrácel by se tím původní význam košů – redukce cigaretových nedopalků, které se povalují na chodnících měst.

Na Slovensku je těchto netradičních košů víc. Například v Priedvizi se pomocí nich v minireferendu zjišťuje, zdali by se mělo spojit centrum Horní Nitry s Bojnicemi. Nápad na cigaretovou anketu je odkoukaný z Velké Británie. Odpad z nedopalků se tam díky instalovaným košům snížil až o 74 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz