Domácí

Po zákazu "mentolek“ přestalo kouřit jen málo Čechů, přesedlali jinam

Po zákazu "mentolek“ přestalo kouřit jen málo Čechů, přesedlali jinam
Zdroj: TV Nova

Ti, co rádi kouřili mentolové cigarety, museli od května změnit své zvyky. Po zákazu prodeje oblíbených "mentolek" si ale kuřáci našli celkem rychle různé alternativy. Například ochucený nahřívaný tabák nebo elektronické cigarety.

Čtyři z deseti kuřáků v Česku si namísto klasických mentolových cigaret našli novou alternativu. Pouze pět procent z nich přestalo s kouřením úplně. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro British American Tobacco.

Průzkum dále potvrdil, že mentolové cigarety byly mezi Čechy velice populární. Pravidelně si je dopřávala více než jedna třetina konzumentů. Dalších zhruba 10 procent si našlo už před přijetím nové evropské směrnice za mentolky náhradu.

Kuřáci vyřešili nedostupnost "ochucených" cigaret přechodem na výrobky, na které se zákaz nevztahuje. Zhruba polovina kupujících si tak aktuálně pořizuje nahřívaný tabák, elektronickou cigaretu nebo nikotinové sáčky. Druhá polovina přešla na klasické cigarety.

Ochucené alternativy po zákazu klasických mentolek jsou překvapivě populárnější mezi muži, přešla na ně celá čtvrtina kuřáků. Oproti tomu 56 procent žen se vrátilo ke klasickým cigaretám. Elektronické cigarety nejčastěji používají lidé ve věku mezi 30 až 50 lety.

Aktuálně raketově roste popularita zahřívaného tabáku. Nejen, že si kuřáci mohou vybrat různé příchutě, zahřívaný tabák navíc není zatížený spotřební daní do stejné míry jako klasické cigarety.

“Na rozdíl od cigaret je zahřívaný tabák poměrně nový fenomén. Na trh v České republice byl uveden teprve v roce 2017. Od té doby však dynamicky roste a letos je již každý desátý prodaný tabákový výrobek zahřívaný tabák. Dle tržních očekávání bude tento trend i nadále pokračovat, přičemž pro rok 2030 se předpokládá, že zahřívaný tabák bude představovat již celých 30 procent trhu s tabákovými výrobky,“ předpovídá Petr Mestančík, ředitel vnějších vztahů společnosti British American Tobacco.

Související obsah

Kvůli nižšímu zdanění zahřívaného tabáku tratil stát v minulém roce podle British American Tabacco zhruba dvě miliardy korun. Letos by už podle předběžných odhadů měla být ztráta dvojnásobná. Podle průzkumu se přitom téměř polovina samotných kuřáků přiklání k variantě, podle které by se měl zahřívaný tabák danit stejně jako klasické cigarety.

Tabákové firmy by měly přispívat obcím na úklid ulic. Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz