Domácí

O kolik vzroste minimální mzda? Maláčová chtěla víc, návrh jí neprošel

O kolik vzroste minimální mzda? Maláčová chtěla víc, návrh jí neprošel
Zdroj: Profimedia

Minimální mzda se v příštím roce zvýší o 600 korun, bude tak dosahovat 15 200 korun. To je podstatně méně, než prosazovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ta chtěla navýšení až o 1800 korun, vláda však návrh zamítla.

Na pondělním jednání vlády se řešila i otázka růstu minimální mzdy. Pro sociální demokracii však hlasování skončilo zklamáním. Jak uvedla na twitteru ministryně práce, hnutí ANO s návrhem ČSSD na navýšení na 16 400 korun nesouhlasilo.

Neprošel ani kompromisní návrh zvýšení na 15 500 korun. "Minimální mzda bude od příštího roku bohužel jen 15 200 korun. Neznamená to nic jiného než, že krizi zaplatí běžní zaměstnanci," posteskla si Maláčová.

Minimální mzda je podle ní ubohá. "Je hluboko pod pod 100 Kč na hodinu," vysvětluje své důvody pro návrh na vyšší růst. "Máme šestou nejnižší minimální mzdu v Evropě, před námi je i Polsko a Slovensko," dodala. Aktuálně minimální mzda v Česku činí 14 600 korun.

Související obsah

Návrh ministryně Maláčové našel podporu mimo jiné u šéfa odborů Josefa Středuly. Ten na twitteru pod jejím příspěvkem sdílel srovnání České republiky se sousedními státy.

Podle Hospodářské komory je ale úroveň minimální mzdy optimální, a další nárůst proto nedoporučuje. Není to podle ní totiž přiměřené ekonomické realitě. "Ministerstvo práce má povinnost vyvažovat zájmy zaměstnavatelů a zaměstnanců," uvedla komora. Podle ní však nebere v potaz hospodářský pokles a s ním související problémy zaměstnavatelů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz