Domácí

Chemický pokus v Bečvě! Policie se snaží zjistit, jak se řeka otrávila

Kvůli pokusu, který na řece Bečvě provádí vsetínští kriminalisté, se tamní voda zbarvila do zelena. Jev podle vyjádření policie způsobila netoxická látka, kterou vyšetřovatelé chtějí zdokumentovat chování neznámé látky, která Bečvu zamořila.

"V souvislosti s prověřováním případu otravy řeky Bečvy provádí vsetínští kriminalisté na řece vyšetřovací pokus. Pomocí netoxické látky fluorescein zjišťují a dokumentují chování neznámé látky v toku řeky. Na místě bude pořízen záznam využitelný pro potřeby soudního znalce," informovali policisté na svém twitteru.

Jestli jasně zelená barva, která se na řece po aplikaci fluoresceinu vytvořila, značí místa, kde je voda otrávená nejvíce, podle mluvčí policejního prezidia Kateřiny Rendlové nelze říct. Reakci chemické látky s jistotou vyhodnotí až znalec. Zbarvení vody je dle Rendlové pouze dočasné.

Související obsah

Bečvu znečistily chemikálie už několikrát. Na konci října se v řece objevila oranžovohnědá sliznatá látka, na kterou úřady upozornili rybáři a hasiči. Rozbory ukázaly, že se jedná o neškodný síran železitý.

Neporovnatelně více škody napáchal kyanid, který do Bečvy na Vsetínsku unikl před téměř dvěma měsíci. Při ekologické havárii uhynuly tuny ryb v 38kilometrovém úseku řeky. Podezření kvůli úniku jedovaté látky padlo i na firmu DEZA, která spadá pod holding Afrofert. Přestože zástupci společnosti tvrdí, že s únikem nemají nic společného, v minulosti podobnou situaci už řešili.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz