SpaceX

Loď Crew Dragon přiletěla k ISS, přivezla tam čtyři astronauty. VIDEO

V úterý v 5:01 SEČ dorazila soukromá kosmická loď Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Jedná se o vůbec první misi soukromé společnosti, na které se podílí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Crew Dragon zakotvila po 27hodinovém, plně automatizovaném letu. Raketa Falcon 9 odstartovala v pondělí z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě. Nová posádka lodi Crew Dragon, kterou tvoří tři američtí a jeden japonský astronaut, byla přejmenována na Resilience (Houževnatost). Astronauti zůstanou na své operační misi ve vesmírné stanici po dobu šesti měsíců. Na jaře by je měla nahradit další posádka se čtyřmi astronauty, kteří pro svou cestu do vesmíru opět využijí společnost SpaceX.

Posádka se připojila k dosavadním obyvatelům Mezinárodní vesmírné stanice. Dva Rusové a jedna Američanka letěli na vesmírnou stanici už minulý měsíc z Kazachstánu "Je skvělé slyšet váš hlas," zvolala astronautka Kate Rubins, když se posádkám poprvé podařilo navázat kontakt. "Nemůžeme se dočkat, až budete na palubě," dodala.

Související obsah


Jedná se o druhou misi astronautů pro společnost SpaceX. Teď je to ale poprvé, co vesmírná loď dopravila astronauty na půlroční misi. Zajímavostí je, že nový člen posádky, astronaut Victor Glover, je prvním Afroameričanem, který se dlouhodobé mise účastní.

První vesmírná loď společnosti SpaceX odstartovala na konci letošního května. Šlo o testovací výpravu s dvoučlennou posádkou. Mise trvala pouhé dva měsíce. Loď se zpátky na zem vrátila na začátku srpna. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz