Domácí

Dvojí metr: Svatba ano, registrované partnerství jen pokud jde o život

Dvojí metr: Svatba ano, registrované partnerství jen pokud jde o život
Zdroj: Profimedia

Kontroverzní informace, která se objevila na webu Covid Portál pod záštitou ministerstva vnitra, rozpoutala na sociálních sítích vášnivou debatu. Web totiž informuje o tom, že klasická svatba se i za aktuálního stavu může konat, ale vstup do registrovaného partnerství ne. Ten je možný jen tehdy, pokud hrozí, že by se odloženého svazku jeden z partnerů nedožil, nebo jde o cizince, kterému končí povolení k pobytu.

"Za stávajících podmínek lze vstupovat do registrovaných partnerství pouze tehdy, je-li tento krok neodkladný. Například v případě špatného zdravotního stavu jedné z osob, které chtějí vstoupit do partnerství, kdy je obava, že by se odloženého vstupu do registrovaného partnerství nemusela dožít, nebo z důvodu délky platnosti pobytových oprávnění cizinců, kteří jsou v roli budoucích partnerů. Vážnost důvodů je třeba řešit předem s matrikářem," informuje web Covid Portál.

Na sociálních sítích informace vyvolala bouřlivou diskuzi. Zuří zejména ti, kterých se nařízení týká. "Tohle už je totální a nechutná buzerace, diskriminace je sakra slabé slovo," zuří na facebooku organizace Jsme fér uživatelka Dája.

 

"To fakt?! Další argument do kapsy proti týhle absurdní politice sňatek versus registrace," rozčílila se uživatelka Tereza. "Já se v tom usilovně snažil najít nějaký epidemiologický smysl, protože tohle přece nemůžou v 21. století takhle na plnou hubu provést. No, nějak z toho nedokážu ten důvod vykoukat," připojil se v diskuzi přispěvatel David.

Nezisková organizace Jsme fér, která bojuje za práva sexuálních menšin, dokonce kvůli uznání práva na řádný sňatek založila petici. Jejím cílem je dosáhnout práva na klasické manželství i pro stejnopohlavní páry.

  

Petici podpořila například herečka Erika Stárková, její kolegyně Jana Plodková, zpěvačka Aneta Langerová nebo zpěvák Noid Bárta. Pro je také herečka Alena Mihulová nebo tenistka Martina Navrátilová.

Související obsah

"Nedopatřením došlo k tomu, že v rámci krizového opatření, které vydávalo ministerstvo zdravotnictví, vypadla problematika registrovaného partnerství. Za to je třeba se omluvit. Když jsme na to byli upozorněni, tak jsme vstoupili do jednání s ministerstvem zdravotnictví, a je dohoda, že na nejbližším jednání vlády tato disproporce bude odstraněna. To znamená, že ti, kteří budou chtít uzavřít registrované partnerství, budou mít stejné podmínky jako ti, kteří budou chtít uzavřít sňatek," omluvil se ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vyjádřilo se také ministerstvo zdravotnictví. "V mimořádném opatření jsme možnost uzavřít kromě sňatku i registrované partnerství opomněli. Nebyl to záměr a tato možnost měla být definována lépe a přesněji. Co nejdříve to napravíme," informoval resort na svém twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz