Domácí

Kde je bezpečné si půjčit? PŘEHLED ověřených úvěrů u českých bank

Kde je bezpečné si půjčit? PŘEHLED ověřených úvěrů u českých bank
Zdroj: Profimedia

Češi si berou úvěry často, nezřídka vypůjčenými penězi financují i nákupy vánočních dárků. Když už si někdo půjčuje, měl by vybírat obezřetně. Organizace Člověk v tísni sestavila Index odpovědného úvěrování, ve kterém srovnává 38 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. U kterých se není čeho bát a jakým se raději vyhnout?

Člověk v tísni porovnává u 38 českých poskytovatelů spotřebitelských úvěrů 15 parametrů. Zaměřuje se především na výši přeplacení, transparentnost a přístup ke klientům.

Index odpovědného úvěrování sestavuje dvakrát ročně. A zvlášť před Vánocemi, kvůli kterým se spousta Čechů zadluží, se může hodit. "Půjčka od neseriózní společnosti je problémem vždy, ale v krizi, které nyní čelíme, mohou být pro lidi následky špatného rozhodnutí opravdu zdrcující. Vysoká cena nebo přemrštěné náklady při nesplácení proměňují úvěr v past, ze které není úniku," uvedl Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství organizace Člověk v tísni.

Související obsah

CELOU TABULKU VČETNĚ VŠECH PARAMETRŮ NAJDETE TADY

Na prvních šesti místech s maximálním počtem pěti hvězdiček se umístily Airbank, Zonky, Home Credit, Česká spořitelna, Cofidis a ČSOB. Podle Člověka v tísni jsou v nich cena půjčky i náklady při nesplácení nízké.

"Čtyři hvězdy, tedy nejvyšší rating, značí přijatelnou cenu a žádné záludnosti v obchodních podmínkách. I tříhvězdičkové společnosti mají přijatelnou cenu, zároveň však u nich máme dílčí výhrady. Pokud si tedy člověk rozhodne vzít si spotřebitelský úvěr a zvolí si mezi čtyř či tříhvězdičkovou společností, neudělá chybu,“ vysvětlil autor analýzy David Borges.

Související obsah

Podle Borgese by se měli poskytovatelům úvěrů s nižším hodnocením vyhnout. Jít k nim považuje za přijatelné až ve chvíli, kdy dotyčnému lépe hodnocené banky půjčku neposkytnou. Instituce bez jediné hvězdičky nedoporučuje za žádných okolností.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz